Äärioikeistolaiset ovat polttaneet viime päivinä Koraaneja niin Ruotsissa kuin Norjassakin.
Koraanin polttamiset ja niitä vastustavien mielenosoittajien protestit ovat aiheuttaneet mellakoita.
Oheinen video on kuvattu Malmössä Ruotsissa ja se osoittaa, miten rajuista protesteista on ollut kyse.
Malmön poliisilla on hyvin vahva käsitys siitä, mistä koraanien polttamisissa on ollut kyse.
– Luultavasti kyse on provosoinnista. Varsinaisia taka-ajatuksia voi olla vaikea arvioida, mutta se on ainakin meidän lähtökohtamme, Malmön poliisin tiedottaja Calle Persson kertoo MTV Uutisille.
Koraanien polttaminen oli protesti
Viime perjantaina Malmössä kokoontui satoja ihmisiä vastustamaan aiemmin Malmössä tapahtunutta muslimien pyhän kirjan Koraanin polttamista.
Tapahtumat alkoivat, kun Ruotsi oli antanut viime viikon lopulla kahden vuoden maahantulokiellon tanskalaisen äärioikeistolaisen puolueen puheenjohtajalle Rasmus Paludanille.
Paludanin oli ollut tarkoitus matkustaa Ruotsiin osallistuakseen muslimeita vastustavaan mielenosoitukseen Malmössä.
Paludan oli pyytänyt, että mielenosoittajat polttaisivat Koraanin protestiksi maahantulokiellosta.
