Ruotsissa sadat ihmiset mellakoivat pääsiäisenä useissa eri kaupungeissa ennennäkemättömän väkivaltaisella tavalla. Mellakoitsijat olivat poliisin mukaan pääasiassa 15-25-vuotiaita nuoria maahanmuuttajataustaisia miehiä.
Mellakat alkoivat kiirastorstaina sen jälkeen, kun tanskalaisen äärioikeistopuolueen johtaja Rasmus Paludan aloitti "vaalikiertueensa" Ruotsissa ja poltti tapahtumissaan Koraaneita.
Ruotsin poliisiylijohtaja Anders Thornberg on kuvaillut mellakkatapahtumia "pahemmiksi kuin väkivaltaiset mellakat", joiden kohteena on poliisi.
– Koko viikonlopun tilanne oli todella sekava ja kaoottinen. Malmössä oli useita tulipaloja, isoja protesteja, kivien heittämistä ja ilkivaltaa, Ruotsin eteläisen poliisipiirin poliisipäällikkö Jimmy Arkenheim kertoo MTV Uutisille.
Lue myös: MTV Ruotsissa: Väkivaltaiset mellakoitsijat tunkeutuivat kouluun Malmössä ja sytyttivät sen tuleen – Mtv pääsi sisälle katsomaan tuhoja
Erityisen voimakkaita iskuja poliisia kohtaan
Arkenheim jakaa poliisiylijohtajan näkemyksen siitä, että tekojen kohteena oli poliisi, eikä pelkästään Paludan.
Malmössä ei ole vuosikausiin nähty yhtä vakavia mellakoita kuin pääsiäisen aikaan.
– He olivat erittäin väkivaltaisia poliiseja kohtaan. Siellä oli erittäin voimakasta kivienheittelyä. He sytyttivät paikkoja tuleen sillä tarkoituksella, että he houkuttelivat poliisin paikalle, jotta voivat heittää näitä kivillä, Arkenheim kertoo.
Malmössä tapahtui parikin erittäin vakavaa välikohtausta, joissa olisi voinut sattua todella pahasti.
Lauantaina mellakoitsijat heittivät polttopullon Rosengårdissa paikallisbussiin, jossa oli useita matkustajia. Kukaan ei loukkaantunut bussinkuljettajan ripeän toiminnan ansiosta, mutta bussi tuhoutui täysin.
Myöhään sunnuntai-iltana mellakoitsijat puolestaan sytyttivät Rosengårdin alakoulun tuleen. Koulurakennukseen tuli isot vahingot eivätkä lapset pääse kouluun vielä pitkiin aikoihin.
