Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maidon ympärillä myrskyää, eivätkä suomalaiset juo maitoa enää entiseen tapaan – Maidontuottaja: "Keskustelua ei käydä oikeilla faktoilla"

2:15Maidontuotanto vähentynyt kysynnän laskiessa – tilojen määrä romahtanut 30 vuodessaKatso maitotuottajien tunnelmia videolta!
Julkaistu 23.02.2021 21:37
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Toimittajan kuva

Outi Airola

Suomalaiset eivät juo enää maitoa entiseen tapaan, ja se näkyy nyt maitotilojen arjessa.

Maidontuottajat ovat joutuneet rajoittamaan maidontuotantoaan tämän vuoden alusta lähtien laskeneen kysynnän vuoksi. 

Maidonkulutus on laskenut viime vuosina viiden prosentin vuosivauhdilla, samalla tuottajahinta on laskenut viidenneksen. 

Maidontuottaja Atso Ala-Kopsalan tilalla litrojen rajoitus ei haittaa, mutta osa tilallisista pettyi.

– On tietenkin tiloja, jotka olivat juuri miettineet tuotannon laajentamista ja investointia, joten kyllähän se on ollut heille vakavan mietinnän paikka ja pettymys, Ala-Kopsala sanoo.

Keskustelu epäreilua?

Myös maatalouden vastainen mielipideilmasto on alkanut painaa tilallisia. Negatiivisten mielipiteiden mukaan maidontuotanto on vähintäänkin epäekologista, pahimmillaan jopa syntiä.

– Kyllä monet tilalliset kokevat sen aika raskaana, ja ainakin omasta mielestä siinä on pahinta, että sitä (keskustelua) ei käydä oikeilla faktoilla, sanoo maidontuottaja.

– Kuvitellaan että pelastan luonnon monimuotoisuutta, kun jätän lehmänmaidon ostamatta, mutta kun se ei pidä Suomessa paikkansa, vaan se on tismalleen päinvastoin, kertoo tilallinen.

Myös alan liitto pitää keskustelua harmillisena.

– Varsinkin kun katsotaan kansainvälisessä mittakaavassa, niin suomalainen maito on kokonaisvastuullisuudessa maailman huippua, niin kyllä se tuntuu tosi epäreilulta se keskustelu, anoo MTK:n maitoasiamies Marjukka Mattio.

Parempaan uskotaan

Vaikka maitotilallisten määrä on romahtanut Suomessa kolmessakymmenessä vuodessa ja myös tuottajahinnasta on lähtenyt pois viidennes kuuden vuoden aikana, parempaan uskotaaan.

Maidontuottajat uskovat, että kun maataloutta katsotaan maailmanlaajuisesti, juuri pohjoinen Suomi on ekologisinta karjatalousaluetta.

– Se tulee vielä käymään toteen, että ministerit ajelevat tänne mustilla autoilla kyseleen, että voisitteko te tuottaa vielä vähän enemmän ruokaa.

Lue myös: Onko kaikki, mitä meille on uskoteltu maidosta oikeasti valetta? Kaurajuomavalmistaja Oatly aloitti rajun kampanjan – näin vastaa Valio

Lisää aiheesta:

170 lehmän isäntä Pekka pettyi EU-politiikkaanNuori viljelijä Mari perää kaupalta ja hallitukselta apua maataloudelle: "On tullut yllätyksenä, kuinka arvottomaksi on joutunut tuntemaan itsensä"Maitotilallinen: Kaupan maitolitrasta ei jää käteen senttiäkään – "Siinä nousee kädet pystyyn"Sikatilallisten ahdinko kasvaa, eikä valoa näy – näin paljon jauhelihapaketista täytyisi maksaa lisää, jotta tilalliset pääsisivät pinnalleOnko suomalainen maidontuotanto kohta historiaa? Tilallisen ahdinko syveni: – "Pitää raapia säästöä, että pystyn käymään itse kaupassa"MTK:n Marttila ruuan hintakisasta: "Alammeko repimään sikojen häntiä?"
RuokaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • Eilen17:47
    Jäätelö

    Aamujuontajalta täystyrmäys oudolle uutuusjäätelölle

  • to17:02
    Kasvikset

    Halpaa sesonkikasvista myydään nyt huimat määrät – sopii jopa pastaan!

  • to11:26
    Ravintolat

    Kozeen Shiwan haastettiin oikeuteen – näin hän vastaa syytöksiin

  • to09:31
    Arkiruoka

    Vappu Pimiän superhelppo arkiruoka on hitti: Kanapullat alle puolessa tunnissa!

  • to08:22
    Kasvikset

    Aivan lyömätön kaaliruoka: Superherkku voi auttaa jopa laihtumaan