Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sarasteen kolumni: Mahdoton menetys

Julkaistu 21.11.2013 14:30
Toimittajan kuva

Petri Saraste

petri.saraste@mtv.fi

Pistäydyin muutaman kuukauden tauon jälkeen Kiinassa.  Moni asia näytti taas muuttuneen: uusia pilvenpiirtäjiä ja ostoskeskuksia oli noussut, ruuhkat olivat taas kasvaneet ja yhä useampi kiinalainen näpytteli sormissaan Samsungia tai iPhonea.

Dynaamisen ja alati sykkivän Pekingin kauppakaduilla tunsin olevani kuin menneestä maailmasta Nokiani kanssa.

Vielä pari vuotta sitten tunsin ylpeyttä, kun kiinalaiset kilvan kehuivat Nokiaa. Sen uutuusmalleja jonotettiin silloin aivan kuten Samsungin tai iPhonen nykyään.

Mietin, miten kaikki saattoi kääntyä niin nopeasti päälaelleen.

Nokia oli vielä pitkään Kiinassa asuessani ylivoimainen markkinajohtaja.  Nokiasta tuli Pekingin suurin veronmaksaja ja Jorma Ollilasta kaupungin kunniakansalainen vuonna 2002. Matkapuhelinjätin huippumodernia tehdasta esiteltiin Vietnamin pääministerille kiinalaisen ja suomalaisen yhteistyön suursaavutuksena.Kommunistisen ja kapitalistisen maan "jointventurena" vailla vertaa. 

Nokia avasi portit moneen paikkaan. Kukaan ei tiennyt Suomesta, mutta kaikki tunsivat Nokian.

 Minut esiteltiin monesti toimittajana "Nokialandiasta". Sen kummempia papereita ei tarvinnut. Nokia pelasti minut jopa joskus tukalista paikoistakin. Koko Suomi sai Nokian vanavedessä arvostusta, luottamusta ja ihailua. Moni pienempi firma ei olisi tänä päivänä Kiinassa ilman Nokiaa. Ilmapiiri Kiinassa asuvien suomalaisten keskuudessa oli näinä kulta-aikoina tulevaisuuteen luottava ja positiivinen.

Ei ole kuin vajaat 30 vuotta siitä, kun ensimmäiset nokialaiset perustivat Beijing-hotellin kahteen hotellihuoneeseen ns. representative officen, eli edustuston. Edes toimilupia ei ollut, vaan toimintaa harjoitettiin turistiviisumeilla. Kymmenen vuotta myöhemmin tajuttiin, että kännykkä on todellinen kuluttajatuote, joka tulisi pian olemaan kaikkien taskussa.

Kymmenen vuotta myöhemmin kaikki olikin yhtä juhlaa. 90-luvun alussa Motorolan markkkinaosuus oli noin 40% ja Nokian 10%. Vuosikymmenen kuluttua numerot olivat toisinpäin. Nokia kasvoi yhdeksi Kiinan suurimmista vientiyrityksistä.

Mutta miksi muistella menneitä? Myyty mikä myyty. Syöty mikä syöty.

Nyt kukaan ei enää puhu Kiinassa Nokiasta kuin korkeintaan sääli kasvoillaan. Jotkut vanhemmat ihmiset sentään luottavat yhä Nokiaan.

-Se on puhelimista luotettavin, kestää kolauksia ja puheaika on pisin, he sanovat.

Heille on turha puhua karttapalveluista ja verkkobisneksestä.

Nokian myötä koko Suomen maine Kiinassa teknologiamaana sai kolauksen. Muidenkin suomalaisyritysten edustajat kävelevät Kiinassa nyt kuin luovuttaneina, hartiat lysässä. Isoveli ei enää tule avuksi, kun pihalla kiusataan.

Pian Kiinassa on sukupolvi, joka ei ole koskaan kuullutkaan Nokiasta eikä Suomikaan sano heille enää juuri mitään.

Mahdoton menetys.

Lisää aiheesta:

Näin huimat Nokia-vuodet näkyivät Salossa – yksi paikka kuvaa lopullista romahdusta ironisella tavalla Pertti oli tuomassa Nokian kännyköihin ominaisuutta, joka mullisti pelin: "Hullun rohkeutta"Jorma Ollila paljastaa, mitä ajattelee nykyisestä Nokiasta – oli pahimmillaan yksi USA:n vihatuimmista brändeistäPertti oli tuomassa Nokian kännyköihin ominaisuutta, joka muutti kaiken – "Eihän me tiedetty, ettei jotain voi tehdä, me vaan tehtiin"Kommentti Siilasmaan kirjasta: Miksi Nokian ongelmiin ei herätty ajoissa ja Jorma Ollilan annettiin räyhätä? Kansan lemmikkiä on vaikea silittää vastakarvaanKolumni: USA ja Kiina törmäyskurssilla – mutta maiden toiminnassa on yllättäviä yhtäläisyyksiä
Petri Saraste

Tuoreimmat aiheesta

Petri Saraste
  • 12.02.202417:17
    Alexander Stubb

    Viron pääministeri ylistää Stubbin valintaa MTV:lle: "Kerrankin voimme olla Suomelle vanhempi veli"

  • 29.08.202317:46
    Viro

    Kommentti: Viron pääministerin skandaali tahrii jo koko Viron mainetta

  • 26.05.202210:46
    Aseet

    Kolumni: Supervaltojen aselait ovat täysin päinvastaiset – USA:ssa 18-vuotias saa ostaa rynnäkkökiväärin mutta ei olutta, Kiinassa on vaikea hankkia hedelmäveistä

  • 04.08.202105:36
    Kolumni

    Kommentti: Koronapandemia alkoi Kiinasta, mutta pitäisikö meidän nyt ottaa maasta mallia?

  • 26.02.201915:42
    Vietnam

    Kolumni: Trumpin ja Kimin tapaamisesta tarvitaan diilejä – mutta onko ydinaseeton Pohjois-Korea mahdollinen ja paljonko se maksaa?