Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maanvyöry uhkaa olympialaisia

Cortina d'Ampezzossa tehdyt rakennustyöt ovat aiheuttaneet vakavan maanvyöryn vaaran.
Cortina d'Ampezzossa tehdyt rakennustyöt ovat aiheuttaneet vakavan maanvyöryn vaaran.2025 Getty Images
Julkaistu 30.09.2025 14:59
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Tulevan talven olympiamiljöötä uhkaava maanvyöryn vaara on saanut lähitienoon asukkaat raivoihinsa Cortina d’Ampezzossa.

Apollonio-Socrepesin rinteeseen ilmestyi elokuussa halkeama, joka on jatkanut kasvuaan 40 metriä pituiseksi. Railo on paikoin 30 sentin levyinen ja maa laskenut jopa yli 50 sentillä.

Il Dolomiti -lehti kertoo tapauksen nostattaneen pelkoa maanvyöryistä. Asiasta on tehty viranomaisille jo kolme kantelua, joissa on tarkoitus järjestää kuulemiset lokakuun lopussa.

Syyskuussa paikalliset asukkaat pyysivät Bellunon maakunnan syyttäjää tutkimaan kisapaikan rakentamisessa tapahtuneita rikkeitä. Hiihtokeskukseen on rakennettu muun muassa yhtä uutta yli kilometrin pituisella radalla kulkevaa gondolihissiä, jonka on määrä kuljettaa 2 400 kisavierasta tunnissa.

Lisäksi rinteillä on peruskorjattu aiemmin rakennettua gondolihissiä. Rinteille on nousemassa myös luksusresortti.

Asukkaat syyttävät Milanon olympialaisten järjestäjiä varomattomista rakennustöistä jo ennestään epävakaaksi tiedetyllä seudulla.

– On tiedetty, että koko rinnettä uhkaa maanvyöry. Siitä on tehty tutkimuksia ja julkaisuja jo vuosien ajan, kritisoi kaupunginvaltuutettu Roberta de Zanna.

Sienan yliopiston geologisen tutkimuslaitoksen prosessori Eros Aiellon raportissa esiin tuodut havainnot kertovat, ettei alueella teetetty riittäviä ennakkotutkimuksia ja mittauksia.

Milanon ja Cortina d’Ampezzon talviolympialaisten avajaisiin on aikaa vain reilut neljä kuukautta.

Lisää aiheesta:

Jättisiltasotku Italiassa – mukana mafia, EU, aktivistit ja nyt myös NatoTällainen on talviolympialaisten hintalappuOlympiajärjestäjän ristiriitainen hanke uhkaa ainutlaatuista kohdetta 16 000 kilometrin päässä Pariisista – "Eivät ymmärrä"Karmea sää sulki F1-kisan rata-alueen: tallin väki pakeni hotellistaanItaliassa on kylä, joka on tuomittu kuolemaan – jopa miljoona turistia vierailee siellä joka vuosi ennen kuin on liian myöhäistäTulvat ja maanvyöryt runtelivat George ja Amal Clooneyn lomakotikylää Italian Comojärvellä – Hollywood-tähti riensi auttamaan
OlympialaisetMilano-Cortina 2026HiihtolajitItaliaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Olympialaiset
  • Eilen19:41
    Ampumahiihto

    Yhdeksän suomalaisurheilijaa nimettiin olympiajoukkueeseen – listalla tähtinimiä

  • Eilen12:41
    Leijonat

    Leijonille karmea uutinen – näin Aleksander Barkovin korvaaja nimetään

  • 25.9.17:00
    Olympiakomitea

    MT: Olympiakomitean Kilpiseltä selvät sanat Israelista

  • 20.9.07:49
    Ampumahiihto

    Urheilulegendalle kuudes olympiakulta – 15 vuotta kisojen jälkeen

  • 19.9.18:08
    Milano-Cortina 2026

    KOK:lta päätös: Venäläiset saavat osallistua talviolympialaisiin – "Mikään ei ole muuttunut"