Maamme-laulun kantaesitys oli 166 vuotta sitten
Kukanpäivä eli Flooran päivä on Suomessa ollut perinteinen ylioppilaiden juhlapäivä. Maamme -laulu esitettiin ensi kertaa julkisesti 13. toukokuuta 1848.
Kevätjuhlaa on vietetty 1800-luvun alkuvuosista lähtien, ja toukokuun 13. päiväksi se vakiinnutettiin vuonna 1840.
Maamme-laulu ensiesitettiin ensimmäistä Flooran päivän juhlassa vuonna 1848 Kumtähden kentällä Helsingissä (nykyinen Toukola).
Maamme-laulun kirjoitti Johan Ludvig Runeberg ruotsiksi vuonna 1846 Vänrikki Stoolin tarinoiden ensimmäiseksi runoksi. Fredrik Pacius sävelsi sen vuonna 1848.
Laulu esitettiin ruotsin kielellä nelisäkeistöisenä, ja sen kantaesitti Akademiska sångföreningen -kuoro ja johti Pacius.
Maamme-laulussa on 11 säkeistöä, mutta siitä lauletaan vain ensimmäinen ja viimeinen säkeistö.
Uusimmat
-
11:32
Turpeen käyttö vähentynyt liian nopeasti, sanoo Saarikko – "En voi sulattaa ajatusta, että kotimainen energiantuotannon muoto ajetaan ryminällä alas"
-
11:04
Anne Kukkohovi äimistyy kuulleessaan geeniperimästään: "On merimiehet käyneet hakemassa vähän heiloja"
-
11:01
Tallikaveri ylisti Kimi Räikköstä kauniisti – vieressä istuneen suomalaiskuskin reaktio repeilytti
-
10:54
Maistiainen odotetusta uutuudesta: Polestar 2 saapui Suomeen
-
10:51
Saksassa muistellaan tänään koronaviruksen 80 000 kuolonuhria kolmannen tartunta-aallon riehuessa
-
10:42
Marja, 57, sairastaa harvinaista Menieren tautia – ensimmäinen kohtaus yllätti kasvimaalla: "Tuntui kuin pää olisi ollut kuivausrummussa"
-
10:32
Painoluokka vaihtuu – Elias Kuosmanen jahtaa olympiapaikkaa raskaasta sarjasta
-
10:30
Hehkutettu F1-tulokas sortui alokasmaiseen virheeseen – vaihdelaatikko ”halkesi”, auto ison remontin alle
-
10:11
Pikatyrmäys: Youtube-tähti murjoi entisen UFC-ottelijan – Snoop Doggilta kova miljoonaväite
-
10:03
Hiljaiseloa viettäneeltä Arttu Lindemanilta yllättävä ulostulo uran alkuajoilta: "Poika oli sisällään tosi pelokas ja epäitsevarma"
-
10:01
Kaksi nuorta sairaalaan Forssassa – poliisi varoittaa ajoneuvoilla pelleileviä "karmeista seurauksista"
-
09:50
Lapsen uimakoulu oli herätys Melissalle – muutti elämäntapojaan ja pudotti painoaan 37 kiloa: "Älä odota saavasi tuloksia, jos..."
-
09:43
Toni Vilander hämmästelee yhtä asiaa Valtteri Bottaksen aika-ajoromahduksessa – "Ei pitäis olla mitään yllättävää"
-
09:40
”Olen edelleen toipumisvaiheessa” – vakavasta koronasairaudesta toipunut Pekka Virta on Lukon apuna pudotuspeleissä niin kauan kuin voimat riittävät
-
09:38
Sankari Lionel Messiltä tunteikas viesti – Barcelona juhli Espanjan cupissa
-
09:30
Jani Hakanpää paljasti sovitun juonen – joukkuekaverin kehotus tuotti voittomaalin
-
09:20
NHL-tähti sivusi Gordie Howen ikuisena pidettyä ennätystä – "Haluan, että minut muistetaan siitä, että annoin kaikkeni"
-
09:05
Risto E.J. Penttilän kolumni: Koronasodan välitilinpäätös – Suomi teki yhden karkean virheen
-
09:02
Toto Wolff kertoo aikarajan Valtteri Bottaksen jatkon ratkaisemiselle – tuttu kysymys saa Mercedes-pomon virnistämään C Moren haastattelussa
-
08:59
NHL:n yön suomalaiset: Roope Hintz ja Esa Lindell tehomiehinä – Patrik Laineella sysiruma ilta
-
Lataa lisää