Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maajussi-Sami on Sohvaperunat-tähti – moniyrittäjä on myös pyörähdellyt parketeilla TTK-tähtien kanssa

2:56Töllötuomarit – Maajussi-SamiKatso videolta, kun Töllötuomareissa vieraillut MTV Uutisten toimittaja Aino Haili kertoo Samista ja hänen taustoistaan.
Julkaistu 08.02.2024 11:03
Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Maajussi-Sami etsii rinnalleen "lupsakkaa rakasta" Maajussille morsian -ohjelmassa.

Maajussille morsian  tulee taas ja kahdeksan rakkaudennälkäistä maajussia ympäri Suomen etsii rinnalleen sitä oikeaa elämänkumppania. 

Yksi heistä on maajussi-Sami, 27-vuotias maatilayrittäjä Paimiosta. Sami pyörittää neljännessä polvessa sukutilaa, jossa viljellään kauraa, härkäpapua sekä hevosenheinää. Lisäksi Samilla on koneurakointiyritys, jossa tehdään maaurakointia, maatilaurakointia ja metsätöitä. 

– Olen tämmöinen iloinen, yritteliäs ja avoin sekä sisäsiisti yksilö. 

Sami on entuudestaan televisiosta tuttu, sillä hänet on nähty serkkunsa Wernerin kanssa kotimaisia ohjelmia ruotimassa Ylen Sohvaperunat-ohjelmassa. 

Lue lisää: Töllötuomarit antavat arvionsa uusista maajusseista – yksi osallistujista on tuttu Sohvaperunat-ohjelmasta

Ohjelmaan Sami päätyi siskonsa ilmoittamana. Tosin aika moni muukin on vuosien varrella Samille uhkaillut, että ilmoittaa tämän mukaan, joten mahdollisuus lähteä ohjelmaan on ollut ilmoilla jo tovin. Mukaan pääsy oli Samille iloinen yllätys, sillä ohjelmakin on entuudestaan tuttu. 

– Sisko on nyt toistaiseksi ainut joka sen on tehnyt – kai. Voihan se olla, että joku muukin on, mutta siskon pyyntö meni läpi, maajussi nauraa. 

Taustallaan Samilla on useampi parisuhde, joista pisin on kestänyt 3,5 vuotta. Sinkkuna hän on nyt viihtynyt kesästä lähtien. 

"Sitä oikeaa" rinnalle ei ole kuitenkaan löytynyt. Samin aiemmat kumppanit eivät ole itse olleet maalta kotoisin, ja maatilan elämiseen kuuluvat kuitenkin omanlaisensa käytäntönsä. Samin kotitila sijaitsee noin kymmenen minuutin päässä Paimion keskustasta. 

– On siinä hieman eri tavalla tekemistä kuin kerrostalokämpässä. Se elämä maalla on kuitenkin vähän erilaista.

Lue myös: Maajussi-Tarja aloitti nettideittailun ja hukkui viesteihin – paljastaa nyt rakkauselämänsä tuoreet käänteet

Huomioiva kumppani

Samille on ehdottoman tärkeää, että hän saa jatkaa sukutilansa toimintaa. Haaveissa siintää oman perheen perustaminen ja lapset, jotka voisivat jonain päivänä puolestaan astua Samin tilalle. 

Maajussi kertookin salaa haaveilevansa etenevänsä elämässään siten, että voisi jo noin viisikymppisenä alkaa hieman "hieman himmailla" ja tehdä tilaa tuleville tilanjatkajille. 

– Jos pystyisi vaikka kesämökin ostamaan ja elelemään sitten siellä. Sitä kohti mennään, täytyy olla jotain tavoitteita elämässä, jotta pääsee etenemään. Jos velloo vain vanhoissa, tapahtuneissa asioissa, niin ei se vie ihmistä eteenpäin. 

Kumppanina Sami itse haluaa puhua asioista suoraan. Lisäksi hän mieluusti huomioi kumppaniaan esimerkiksi lahjoja antamalla, varsinkin kun työpäivät saattavat joskus venyä ja yhteinen aika jäädä vähäisemmäksi.

– Olen joskus jollekin sen jopa sanonut, että nyt kun olen viisi tuntia kauemmin töissä, niin sitten voidaan mennä kylpylään taas vaikka sillä rahalla. Ajattelen kumppania sitten kuitenkin koko ajan. Arvostan toista, joka jaksaa sitä, että välillä ollaan vähän pidempään töissä, kun tässä yrittäjiä ollaan. 

Tulevalta kumppaniltaan Sami toivoo avoimuutta, iloisuutta sekä huumorintajua. Yleinen optimismi on iso plussa, ja kuten arvata saattaa, olisi myös tärkeää viihtyä maalla. 

– Saisi olla sellainen lupsakka kaikin puolin, Sami myhäilee. 

Lue myös: Nyt voit ilmoittautua kohtaamaan elämäsi rakkauden – kirjoita maajussille!

Tanssitaustaa ja tuttuja TTK-tähtiä

Yritteliäisyydestä – tai yrittäjyyden ymmärtämisestä – ei myöskään olisi haittaa. Työntekijää Sami ei missään nimessä tilalleen etsi, mutta mikäli kiinnostusta ja intoa on, saa puoliso osallistua tilan toiminnan pyörittämiseen.

Eniten Samia sytyttää sellainen ihminen, joka on rohkeasti oma itsensä ja suhtautuu positiivisesti asioihin sekä katsoo optimistisesti tulevaisuuteen. Luonnollisuus on myös Samilla kaunista. 

Olisi myös hyvä, jos kumppani pitäisi aktiivisesta elämästä sekä pitäisi itsestään huolta. Sekä terveet elämäntavat, että huoliteltu olemus tekevät vaikutuksen. 

Samilla itsellään on aktiivinen urheilutausta, sillä hän harrasti aikoinaan useiden vuosien ajan kilpatanssia. Sieltä lienee peruja myös se, että esimerkiksi treffeille Sami tykkää itse pukeutua astetta paremmin. Omista tanssiajoista alkaa olla jo tovi, mutta Sami on mielessään kutkutellut ajatusta siitä, että palaisi joskus parketeille kymppitanssien maailmaan. 

– Tanssiminen on ihan järkyttävän hyvä liikunnan laji, siinä tulee niin kattavasti erilaisia asioita. Tässä vanhemmitenkin on huomannut, miten paljon hyötyä siitä tanssista on ollut nuorena, kun on ollut notkeutta, ja vieläkin sitä on hiukan jäljellä. 

Tanssii Tähtien Kanssa  -ohjelmaa Sami on seuraillut vuosien saatossa, mutta viime syksynä hieman erilaisin silmin, sillä hänen vanha tanssikaverinsa Valtteri Palin  ohjelmassa  Yeboyahin  tähtiopettajana. Kaksikko sijoittui ohjelmassa kolmanneksi. Sami ja Palin ovat tanssineet aikoinaan samassa ryhmässä. 

– Hänen kanssaan silloin tanssittiin samaan aikaan. Mikko Ahti on ollut opettajani, joka myös ollut TTK:ssa opettajana. 

Katso videolta Töllötuomareiden arviot uusista maajusseista! Yksi maajusseista on entuudestaan tv:stä tuttu.

17:59Töllötuomarit arvioivat uudet maajussit – yhden osallistujan tv-tausta yllättää

Maajussille morsian -sarjan 17. tuotantokausi ja Maajussille morsian: Kaikki tarinat -sarjan toinen tuotantokausi esitetään MTV:llä syksyllä 2024. Maajussille morsian -esittelyjakso MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla keskiviikkona 14.2. klo 21 alkaen.

Lisää aiheesta:

Maajussi-Tuomas, 34, on herkkä romantikko, joka ei pelkää näyttää tunteitaan: "En pihtaa sitä"Maitotilaa pyörittävän 23-vuotiaan maajussi-Antin voi bongata vapaa-ajalla esiintymislavoiltaJättiyllätys! Maajussille morsian -sarjassa vuonna 2020 rakkautta etsinyt Miia tekee paluun ohjelmaan: "Miksei nyt sitten uudestaan"Maajussi-Teemu perusti maatilansa käytännössä aivan tyhjästä: "Perse oli niin auki, että sydämeen asti tuuli"Maajussi-Harri, 41, on samalta kylältä kuin maajussi-Anna-Reetta – hakeutui ohjelmaan yhden ajatuksen saattelemanaMaajussi-Kalle on intohimoinen tanssija – parketilla luonnistuvat vaikka cha cha cha, salsa tai rumba: "Voin toki opettaakin"
Maajussille morsianTöllötuomaritTanssii Tähtien KanssaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Maajussille morsian
  • 08:42
    Maajussille morsian: Kaikki tarinat

    Vappu Pimiä hehkuttaa maajussiparin onnea: "Teillä on koko loppuelämä aikaa"

  • 06:02
    Maajussille morsian: Kaikki tarinat

    Maajussit tekivät päätöksensä – katso Tuomaksen tunteikas valintahetki!

  • Eilen18:02
    Vappu Pimiä

    Maajussi-Perttu teki valintansa – Vappu Pimiä kiusaantuneena kyyhkyläisten vieressä: "Voitte antaa mennä vain"

  • 26.10.10:30
    TV-ohjelmat

    Suudelmia! Maajussi-Pertun ja puolisoehdokkaan välillä kipinöi: "Tosi ihastunut olo"

  • 24.10.19:30
    TV-ohjelmat

    Yllätyskäänne! Puolisoehdokas haluaa lähteä kotiin – Maajussi-Antti murtuu kyyneliin