Maajussi-Jounin romanssi kariutui alkutekijöihinsä.
Maajussille morsian on tulossa päätökseensä ja kaksi maajussia sekä kaksi maajussitarta kokoontuvat Naantaliin juontaja Vappu Pimiän johdolla muistelemaan vaiherikkaan kesänsä tapahtumia sekä kertomaan mitä heille kuuluu nyt.
Maajussi-Jouni päätyi valitsemaan farmiviikkojen päätteeksi morsianehdokkaistaan Hennan. Jo naisen kirje oli tehnyt maajussiin valtavan vaikutuksen ja farmiviikkojen päätyttyä mies vaikutti olevan varsin ihastunut naiseen.
Kaksikon suhde kuitenkin lopahti jo alkutaipaleellaan.
– Kyllä hän on viisain ja hienoin nainen, kenet olen ikinä kohdannut. Mutta tällä erää jatketaan sinkkuina, Jouni kertoo.
Jounin mukaan kaksikko oli sopinut keskenään kesällä jatkavansa eteenpäin ystävinä. Jouni kertoo Hennan todenneen, että vaikka pari olisi kenties ollut sopiva toisilleen, ei heidän aikansa ehkä ollut kuitenkaan juuri nyt.

