Helsinki juhlistaa syntymäpäiviään vuotuisessa Helsinki-päivässä. 495-vuotias pääkaupunki täyttyi päivän mittaan erilaisista tapahtumista. Päivän tapahtumissa korostuivat muun muassa ympäristöasiat.
Helsingin kaupungintalolla rakennettiin maailmanparannuskoneita vanhojen tietokoneiden osista. Suomen muotoilukasvatusseura Suomu ry:n järjestämässä tapahtumassa vain lasten mielikuvitus oli rajana.
Suomun ry:n palvelumuotoilija Viivi Lehtonen kertoo, että lapset rakentavat mitä mielikuvituksellisimpia robotteja varsin vakaviin ongelmiin. Lapset pääsevät ratkaisemaan maailmanlaajuisia, sekä omaan arkeen liittyviä ongelmia.
– Työpaja on toteutettu yhteistyössä Helsinki Design Weekin kanssa. Maailmanparannuskoneet -sai alkunsa viime vuonna, kun Aalto-yliopisto pyysi Suomu ry:tä osallistumaan Milanon maailmannäyttelyyn. Koneita rakennettiin viidellä eri paikkakunnalla, joista osa päätyi Milanoon asti, Lehtonen taustoittaa.
Lapset rakentavat robotteja lahjoituksena saaduista tietokoneen osista. Lapsia huolestuttaa muun muassa ilmastonmuutos.
– Aika paljon on tehty roskia kerääviä ja ilmaa puhdistavia robotteja. Lisäksi on valmistunut esimerkiksi pahoja ajatuksia poistavia hattuja. Lapset eivät halua, että ihmiset ovat toisilleen ilkeitä tai rasisteja. Siellä on hirveästi empatiaa ja huolta tulevaisuudesta, Lehtonen kertoo.
Suomen muotoilukasvatusseura on ollut toiminnassa noin kuusi vuotta ja yhdistyksen tarkoitus on levittää tietoa muotoilukasvatuksesta.
– Teemme paljon yhteistyötä koulujen kanssa ja olemme mukana ilmaistapahtumissa. Meidän mielestä on mahtavaa tuoda ilmaisia työpajoja lapsille. Ehkä sellaisille lapsille, jotka eivät pysty osallistumaan harrastuskerhoihin. Työpajat ovat kaikille avoimia ja täällä on aina kaikilla hauskaa, Lehtonen summaa.