Maahanmuuttovirasto tehostaa turvapaikkahakemusten käsittelyä. Käsittelijöiden määrä on kasvanut vajaasta 80:ta yli viiteen sataan.
Turvapaikkayksikön johtaja Esko Repo kertoo, että viraston on asettanut tavoitteeksi käsitellä kaikki vuoden vaihteessa jonossa olleet hakemukset elokuun loppuun mennessä. Hakemuksia oli vuodenvaihteessa kertynyt jonoon 27 000 kappaletta. Alkuvuoden aikana on päätös annettu noin 4 200 hakijalle.
– Saimme monella isolla rekrytoinnilla lisää henkilöstöä. Huhtikuuhun mennessä uusi työvoima on saatu koulutettua niin, että kykenemme antamaan tuhat päätöstä viikossa, Repo kuvaa.
Kolme tuntia puhutteluun
Maahanmuuttoviraston turvapaikkayksikön johtaja kertoo, että hakuprosessia on myös nopeutettu tiivistämällä ja tehostamalla turvapaikanhakijoiden puhuttelua. Revon mukaan puhuttelun kestoksi on määritelty kolme tuntia. Jos lisäselvitykset ovat tarpeen, puhuttelua jatketaan.
– Puhuttelussamme asiantuntija ohjaa keskustelua olennaisiin seikkoihin. Turvapaikanhakijoiden vainon perusteet selvitetään puhuttelun yhteydessä ja samalla pyritään heti saamaan selville kaikki turvapaikkapäätökseen vaikuttavat seikat.
Maahanmuuttovirasto on myös antanut päätöksentekijöille laajemmat oikeudet ratkaista asioita myös itse. Repo sanoo, että turvapaikkapäätösprosessia valvotaan koko ajan.
– Meillä tehtiin aiemmin pääasiassa esittelystä niin myönteiset kuin kielteisetkin päätökset. Nyt ylitarkastajat pystyvät tiettyjä ratkaisuja tekemään yhdellä nimellä ilman esittelyä. Ratkaisuoikeus on siis laajentunut.

