Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Luonnonvarakeskus julkisti laskelmat Suomen hiilinielutasosta 2021–25 – Luonnonsuojeluliitto suhtautuu epäilevästi

17:37Markkinaraadissa pureudutaan ilmastonmuutokseen
Julkaistu 12.12.2018 12:18

MTV UUTISET – STT

Luonnonvarakeskus on julkistanut laskelmat Suomen metsien hiilinielutasosta vuosina 2021–25. Lukuja käytetään aikanaan sen arviointiin, miten Suomen ilmastotavoitteet ovat toteutuneet maankäyttösektorin osalta. Ne pitää toimittaa EU-komissiolle vuoden loppuun mennessä.

Video: Markkinaraadissa pureudutaan ilmastonmuutokseen

Käytännössä arvio ja sen toteutuminen vaikuttavat siis siihen, millaisia toimia Suomen täytyy mahdollisesti lisätä ilmastotavoitteisiin pääsemiseksi.

–  Jos maankäyttösektori on laskennallinen päästö, kuten tällä hetkellä näyttää, niin meidän täytyy tehdä ensin maankäyttösektorilla toimia saadaksemme päästöjä vähemmäksi. Ja tarvittaessa tehdä lisätoimia esimerkiksi energia-, liikennesektorilla, sanoo neuvotteleva virkamies Jaana Kaipainen maa- ja metsätalousministeriöstä.

Käytännössä siis esimerkiksi hakkuiden määrä ja puuston kasvu vaikuttavat toteutuvaan nieluun.

Hiilinieluksi ollaan raportin mukaan esittämässä 34,77 tonnia puutuotteet mukaan luettuina ja ilman puutuotteita 27,88 tonnia.

Luonnonvarakeskus tähdentää, että kyseessä ovat kokonaan eri luvut kuin ne, joita jouduttiin viime viikolla korjaamaan julkisuuteen. Korjatut luvut olivat ennakkotietoja vielä keskeneräisesti tutkimuksesta, jossa pyritään eri skenaarioilla arvioimaan maatalous- ja maankäyttösektorien päästö- ja nielukehitystä vuoteen 2050 mennessä.

Luonnonsuojeluliitto suhtautuu varauksella

Suomen Luonnonsuojeluliitto suhtautuu laskelmiin varauksella. Sen mukaan voi kysyä, mennäänkö asiassa ilmasto vai biotalous edellä.


–  On poliittista painetta sovittaa nämä asiat yhteen, jotta saataisiin asia näyttämään siltä, että jatkossa me voimme sekä lisätä hiilinieluja että lisätä samaan aikaan hakkuita, jotta saadaan uusia tehtaita esimerkiksi. Että voitaisiin sekä syödä että säästää kakkua, sanoo hallituksen puheenjohtaja Harri Hölttä.

Höltän mielestä on silti hyvä asia, että lukuja avataan. Suomella on hyvä tietopohja, jota pitää käyttää vastuullisesti.

–  Jos me rupeamme jotenkin löysäilemään tässä, niin se voi vesittää koko EU:n mittakaavassa laskentaa, Hölttä sanoo.

Lisää aiheesta:

Ilmastovuosikertomus: Suomi ei ole pääsemässä ilmastotavoitteisiinsa Suomea uhkaa jopa yli 7 miljardin EU-sanktio hiilinielujen romahtamisestaMetsien kasvu heikkenee, odottaako Suomea miljardilasku päästöistä? – "Ei tätä kukaan osannut ennakoida"Suomea uhkaa 7 miljardin hiilinielulasku – Satu Hassi: "Lasku maksetaan joka tapauksessa tavalla tai toisella"Suomelle uhkaa tulla yli 7 miljardin euron lasku – metsien ja maaperän hiilinieluja vahvistettava, vaatii ilmastopaneeliKomissiosta vuotaneet tiedot paljastavat: Suomi säästyy pelätyltä puun energiakäytön rajoitukselta
Luonto ja eläimetIlmastonmuutosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • 19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 06:49
    Dinosaurukset

    T.rexin luuranko kuuluikin aivan eri lajille: käsitys dinosaurusten kuninkaasta mullistui

  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan

  • to05:57
    Koirarodut

    Nämä ovat Suomen kalleimmat ja halvimmat koirarodut