Joulun menoliikenne on hiljentynyt illansuussa. Ruuhkahuippu oli puolenpäivän jälkeen, kertoo liikennepäivystäjä Risto Nurminen Tieliikennekeskuksesta.
Pääosin liikenne on sujunut kehnosta säästä huolimatta hyvin.
– Yksittäisiä ulosajoja on ollut useitakin, mutta niistä ei ole ollut laajempaa haittaa, Nurminen kertoi.
Suomen ylle levisi päivän aikana laaja sadealue lännestä lähtien. Pohjanmaalla ja Keski-Suomessa lumisade oli aamupäivän ja päivän aikana paikoin hyvinkin rankkaa ja tuulet kovia.
Ilmatieteen laitoksen mukaan sade tulee tänään sekä lumena, räntänä että vetenä ja pitää ajokelin isossa osassa maata huonona tai erittäin huonona. Sadealue kulkee päivän mittaan nopeasti itään, ja iltaan mennessä sakeimmat sateet tulivat Itä-Suomen alueella.
Yksittäisiä peltikolareita ja ulosajoja on sattunut eri puolilla Suomea. Toistaiseksi vakavin poliisin tietoon tullut turma on Parkanossa Pirkanmaalla aamulla sattunut kahden henkilöauton nokkakolari, jossa loukkaantui kaksi ihmistä. Toisen loukkaantuneen vammat ovat vakavat.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Tiet petollisen liukkaita
Ylitorniolla kolaroi kolme autoa iltapäivällä. Turma-autoissa oli kaikkiaan yhdeksän ihmistä, mutta kukaan heistä ei saanut vakavampia vammoja.
