Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Autoja suistunut tieltä etelän kurjassa kelissä

3:28Inha räntä piiskaa kasvoille pitkin etelärannikkoa ja ajokeli on huono koko illan – tässä tuoreimmat tiedot myrskystäInha räntä piiskaa kasvoille pitkin etelärannikkoa ja ajokeli on huono koko illan – tässä tuoreimmat tiedot myrskystä
Julkaistu 04.03.2020 19:34

MTV UUTISET – STT

Lumipyry, räntä ja sohjoiset tiet ovat hankaloittaneet liikennettä koko maassa.

Tieliikennekeskuksesta kerrotaan, että pieniä onnettomuuksia, kuten ulosajoja ja peräänajoja, on tapahtunut siellä täällä eteläisessä ja keskisessä Suomessa.

Pelastuslaitosten tietojen mukaan esimerkiksi Päijät-Hämeessä Hollolassa ja Kanta-Hämeessä Hausjärvellä koulubussit ajautuivat ulos tieltä, mutta kukaan ei loukkaantunut.

Kanta-Hämeen alueella on ollut muutoinkin useita ulosajoja. Esimerkiksi Humppilan ja Loimaan rajalla valtatie 9 oli poikki yli tunnin ajan rekan kaaduttua tiellä.

Lue myös: Kaksi koulubussia suistunut tieltä – toinen kaatui kyljelleen: Ajokeli on nyt erittäin huono

Tieliikenneonnettomuushälytyksiä on tullut eri puolilta maata, mutta ainakaan alkuillasta vakavista loukkaantumisista tai kuolonkolareista ei ole ollut tietoa.

Finnair perui tänään useita lentoja ennustettujen sateiden ja kovan tuulen vuoksi. Huono keli ei tullut yllätyksenä, sillä Ilmatieteen laitos ja tieliikennekeskus varoittivat jo aamulla erittäin huonosta ajokelistä eteläisessä ja keskisessä Suomessa.

Illan mittaan sadealue on edennyt itään ja pohjoiseen, joissa kurjaa keliä on tiedossa torstaille.

Tuulilaskinpyyhkijöillä on kiire

Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Oskari Rockas ennakoi illalla, että torstaiaamuna maan itä- ja pohjoisosissa tulee lumi- ja räntäsateita. Sen sijaan etelässä saadaan torstain tullen ajella keskiviikkoa rauhallisemmassa säässä.

– Itäosassa tulee märkää lunta ja räntää kovan tuulen kera. Siellä ajokeli on selkeästi huonoin, hän kertoo.

Liukkaan sohjon lisäksi sateet aiheuttivat Etelä- ja Keski-Suomessa huonoa näkyvyyttä, ja samaa on luvassa ainakin itään.

– Autossa tuulilasinpyyhkijät eivät meinaa ehtiä saada lasia puhtaaksi, kun jo paiskautuu uutta märkää lunta lasiin, Rockas kuvailee.

Eteläisillä merialueilla tuulenpuuskissa on mitattu tänään myrskylukemia. Esimerkiksi Helsingissä laivaterminaali kattopeltejä alkoi irrota kovassa tuulessa. Lisäksi pelastuslaitos on saanut hälytyksiä kaatuneista tai kaatumassa olevista puista.

Lue myös: MTV testasi Helsingin räntärytinän pauhun: "Kannattaa liikkua varovaisesti, että pääsee kotiin asti turvallisesti"

Lue myös: Räntäpuhuri iski voimalla Etelä-Suomeen – laivaterminaalin kattopeltejä irronnut, useita puita kaatunut

Hirveä lumimyräkkä iskee Etelä-Suomeen, Pekka Pouta: "Töistä paluu voi olla ongelma" – täällä "pahin on päällä" illalla

Lisää aiheesta:

Liikenteeseen varoitus: Ajokeli paikoin jopa erittäin huono, pelti on rytissyt pitkin päivääYllättikö lumi-isku autoilijat? Sähköt poikki hurjalta määrältäMTV seuraa karmean kelin vaikutuksia: Pakettiauto ajoi nokkakolarin ambulanssin kanssa Vesannolla – kaksi loukkaantunut vakavastiMTV Uutiset seuraa säätilaa: Huomiselle luvassa erittäin huonoa ajosäätä – tiet vaarallisia myös jalankulkijoilleMTV seuraa lumimyräkän etenemistä: Turun moottoritie poikki Helsingin suuntaan nostotyön takiaMTV seuraa: Etelärannikolla huono ajokeli – Helsingissä ollaan päästy aamun jumista eteenpäin
LiikenneonnettomuudetLumiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenneonnettomuudet
  • 18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa

  • 12:59
    Sähköpotkulaudat

    Näin tiuhaan poliisi kirjotti kesällä sakkoja skuuttirikkeistä – positiivinen havainto nuorista

  • 11:03
    Pori

    Yksi ihminen kuoli ulosajossa Porissa – auto kääntyi katolleen

  • 08:44
    Helsinki

    Lahdenväylä oli "aivan tukossa"

  • 14.9.15:16
    Eurajoki

    Poliisi etsii venetrailerikuskia – kaatoi pyöräilijän, jolta lähti taju