Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lukupiiri: Tarut opettavat Japanin historiaa

Voita kirja omaksesi!
Voita kirja omaksesi!Colourbox
Julkaistu 21.12.2013 11:06(Päivitetty 19.02.2014 11:47)

Lukupiirissä luetaan kiehtovia, keskustelua herättäviä kirjoja! Esittelemme viikoittain lukemisen arvoisen kirjan, jonka voit voittaa omaksesi. Tämän viikon kirja sisältää satuja Japanista.

Vanhan Japanin taruja -teos

Nimi: Vanhan Japanin taruja

Kustantaja: Kameli/Savukeidas

Helmiä: 3

Kenelle: Historiasta kiinnostuneelle, lyhyen luettavan ystävälle

"Kantapäästä varpaisiin ihmisen kaksi jalkaa ovat samankokoiset ja niin on kaikilla luoduilla eläimillä. Voisi luulla, että jalan pituus vaaksamitalla mitattuna olisi sama, oli kyse metallin mittaamisesta tai kankaan pituuden mittauksesta. Mutta ei! Japanissa ostettava kangas mitataan "valasmitalla", kun taas puutavara ja kivi mitataan "metallijalalla". Näiden kahden mittayksikön ero on puoli vaaksaa, mutta miksi ihmeessä?

Saadaksemme vastauksen on mentävä Kamakuraan."

Vanhan Japanin taruja on pieni, punainen kirja, joka sisältää useita lyhyitä japanilaisia taruja. Osa tarinoista on itsenäisiä, osa jatkotarinoita, jotka on tarkoitettu luettaviksi perätysten.

Teksti on helppolukuista eikä vaadi suuria ponnistuksia. Täydellinen iltasatukirja, siis! Satu-termin ei kuitenkaan pidä antaa hämätä: taruissa vilisee esimerkiksi paholaisia, joilta muun muassa hakataan irti raajoja.

"Lordi Mustekala potkaisi rumpunsa sivuun, irrotti kitaransa ja pakkasi sen musiikkilaatikkoonsa. Sitten hän liukui virvoituspöytään ja huvitti seuruetta seisomalla päällään ja kieputtaen lonkeroitaan ilmassa kuin tuulimylly. Tästäpä neiti Makrilli oli aika järkyttynyt ja kuiskasi viuhkansa alta Nokkakalalle: "Onpa epähienostunutta! Mitä kuningatar sanoisi, jos näkisi tämän?" Sitten kaikki istuutuivat viilentymään. Hummeri veti kynttilän tyngän irti ja söi sen, pyyhki tuntosarvensa ja liittyi joukkoon."

Teoksen kieli on paikoitellen kankeaa ja vilisee kielioppivirheitä, jotka häiritsevät lukukokemusta. Esimerkiksi jotkin sijamuodot ovat ristiriidassa toistensa kanssa.

Vanhan Japanin taruja -teoksen kuvitusta

Vanhan Japanin taruja -teoksen kuvitusta

Vanhan Japanin taruja -teoksen kuvitusta

Kirjan mustavalkoiset kuvitukset ovat yksinkertaisuudessaan kauniita ja sopivat hyvin tarujen kaveriksi.

Japanilainen luontosuhde näkyy taruissa vahvana: sadut vilisevät luontoa ja eläimiä, joilla on inhimillisiä piirteitä tai maagisia voimia. Myös Buddha esiintyy tarinoissa, ja keisarista puhutaan luonnollisesti kunnioittaen. Samalla lukija tulee oppineeksi asioita Japanin historiasta – varkain, kuin huomaamatta.

"Siellä hän ja hänen vaimonsa elivät päivänsä loppuun hiljaisuudessa ja seesteisyydessä. he hylkäsivät taikuuden ja sen sijaan kasvattivat jaloja poikia ja tyttäriä. Heidän nimensä tunnettiin kaikkialla Japanissa."

Lukupiiri-arvonta on päättynyt. Kiitos kaikille osallistujille.

Lisää arvosteluja:


Maria Aarnio, maria.aarnio(at)mtv.fi

Lisää aiheesta:

Kirja-arvio: Pippuri, nolla ja buddha – Intia maailman kulttuurihistoriassaLasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandian voittajateoksessa Vega-tyttö kaipaa tulla rakastetuksi sellaisena kuin onKirja-arvio: Joutoretki, road trip kätkettyyn SuomeenKirja-arvio: Onko ujous kuin huonosti istuva puku?Suomen oikeuden historiallinen päätös: Arvostettua pariskuntaa syytettiin noituudesta – talolla riehuikin tuntematon voima Kirja-arvio: Kaunokirjallisia syytöksiä Pohjois-Koreasta
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 14:58
    Halpa vs. kallis

    Testasimme kauppojen halvimmat hapankorput – tässä voittaja

  • 12:41
    Autot

    Renkaidenvaihto käsillä – vältä tyypilliset virheet!

  • 12:28
    Terveys ja hyvinvointi

    FT: EU pohtii suurta muutosta, joka käytännössä kieltäisi käsidesin

  • 11:12
    Autokoulu

    Yhä useampi opettaa omaa lastaan ajamaan autoa – vanhemmilta erikoisia pyyntöjä autokouluille

  • 11:02
    Raha

    Kannattaako auto korjauttaa? Tämä on "maaginen luku"