Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Luitko sinäkin jo älypuhelinten aiheuttamista "sarvista"? Kohuteoriasta löytyi aukkoja: "Älä vielä panikoi..."

2:29Älypuhelinten käytttäjille omat liikennevalotHollannissa on jo jouduttu kehittämään liikennevalot kännykän käyttäjille!
Julkaistu 06.07.2019 17:02

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Älypuhelinten aiheuttamat "sarvet" aiheuttivat hälyä netissä, vaikka kriitikoiden mukaan tutkimuksessa on ongelmansa.

Australian Queenslandissa sijaitseva yliopisto julkaisi tutkimuksen, joka sai tiedeyhteisön kohottelemaan kulmiaan. Tutkijoiden mukaan nuorten aikuisten päistä löytyi tutkimuksissa sarvimaisia kasvustoja.

Löysivät kalloista "sarvenkaltaista" kasvua

"Sarvet" havaittiin röntgenkuvista, ja niiden koko oli noin 10–30 millimetriä. Syynä luumuodostelmien kasvamiseen ovat tutkijoiden mukaan älypuhelimet, jotka vääristävät ihmisen ryhtiä: tutkijoiden mukaan pään kallistaminen eteenpäin aiheuttaa "sarvenkaltaista" kasvua kallon takaosan alueelle.

Tutkijat David Shahar ja Mark Sayers ovat julkaisseet tuloksiaan aiheesta jo vuonna 2016. Alkuperäisessä selvityksessä tutkittiin 218 röntgenkuvaa, ja 41 prosentilla nuorista aikuisista havaittiin "sarvien" kasvua. Tutkijat päättivät jatkaa selvityksiä ja analysoivat 1200 röntgenkuvaa lisää.

Kun tuloksista julkaistiin uusi raportti, se järkytti monia. Hälyä heräsi siinä määrin, että osa haistoi palaneen käryä.

– Älä vielä panikoi. Yksi tutkimuksen kriitikko sanoo, ettei tutkimus ole "vedenpitävä", ja toinen toteaa, että tutkimuksen hypoteesi on vain spekulatiivinen, TechWire-lehti toteaa.

Mukana ei ollut kontrolliryhmää

Kriitikkojen mukaan tutkimuksessa on useita ongelmia.

Mukana ei ollut kontrolliryhmää, ja sarvia esittelevät röntgenkuvat otettiin kiropraktikolle hakeutuneista asiakkaista, joiden niskaongelmien vakavuus vaati kuvien ottamista. Kyseinen asiakasryhmä ei välttämättä ole paras edustamaan väestöä yleisesti.

QZ-sivuston mukaan tutkimusta tehnyt Shahar keräsi osallistujat oman kiropraktikkoyrityksensä kautta. 

Tutkimuksessa ei myöskään kerrottu esimerkiksi tietoa siitä, miten pitkään puhelinta pidettiin kädessä. Siksi luun kasvuun johtanutta syy-seuraussuhdetta ei voida varmistaa.

– Pelkkä ryhdin muuttaminen ei luultavasti johtaisi luumuutoksiin, varsinkaan yhden eliniän puitteissa,  apulaisprofessori Mariana Kersh kommentoi.

Tutkimusta ja sen metodeja kritisoitiin netissä. Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

Tekijä myy "ryhtiä parantavia" tuotteita

QZ-sivuston mukaan tutkimuksesta tekee entistä epäilyttävämmän se, että Shahar kumppaninsa kanssa on keskittynyt hoitamaan "huonon ryhdin epidemiaa". Hän on perustanut nettikaupan, jossa myydään muun muassa ryhtiä parantavaa tyynyä.

Tutkimuksessa ei ole ilmoitettu, että tekijöillä olisi ollut taloudellisia ristiriitoja tutkimuksen tekoon liittyen.

Shahar itse kommentoi, että ei ole tehnyt aktiivisesti työtä nettikauppansa osalta tutkimukseen käyttämänään aikana.

– Yritysyhteydet eivät automaattisesti vääristä tutkijoiden päätelmiä, mutta niiden pitäisi aina toimia hälytyskellona teknologian käyttäjille, jotka yrittävät tehdä terveellisiä päätöksiä maailmassa, joka on taipuvainen (taloudellisesti) tuottoisaan, ryhtiaiheiseen paniikkiin, QZ muotoilee.

Ei syytä hätääntyä

Timen mukaan luukasvustot eivät ole tavattomia, ja niitä on havaittu aiemminkin esimerkiksi nuorilla kasvupyrähdyksen seurauksena. Lehti uskookin, että vaikka puhelimen tuijottaminen voi todella huonontaa ryhtiä, paniikkiin ei ole syytä. Taukojumppa ja venyttely sen sijaan voisivat tehdä hyvää!

LUE MYÖS: Äiti antoi pojilleen älypuhelimet vasta teini-iässä – kiittelee nyt päätöstään: "Lapsuus ja teinivuodet ovat ohi väläyksessä"

Lue kaikki lifestyle-aiheiset artikkelit! 

Lähteet: Nola.com, Wraltechwire.com, QZ.com, ScienceAlert, Time

Lisää aiheesta:

Pilaako puhelin muistin? Tutkimuksessa yllätystulos "digidementiasta"Aivojen "muovilusikkatutkimusta" kritisoidaanJättitutkimus selvitti, aiheuttavatko kännykät aivosyöpääJo alle 10 minuutin TikTok-selailu on haitallista: "Voi olla vain jäävuoren huippu"Suomalaisprofessori: Ihmisiä järkyttäneessä vauvatutkimuksessa iso virhe – koronajulkaisuja on kiirehditty, koska haittoja on haluttu todetaÄlypuhelinriippuvuutta tutkineet brittitutkijat havaitsivat yllättävän seikan – professori huolissaan: "Emme tällä hetkellä täysin ymmärrä..."
Sairaudet ja tauditDigiMitä ihmettä?Terveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sairaudet ja taudit
  • ke08:15
    Ruoka

    Tätä aamupalaa ravitsemusterapeutti suosittelee

  • ke06:43
    Muistisairaudet

    Reijo Laatikainen kertoo keinon ehkäistä muistisairauksia: "Merkittävä vaikutus"

  • ti14:52
    Juomat

    Tutkimusväite: Jo yksi kevytlimu päivässä voi lisätä maksasairauden riskiä

  • ti06:59
    Muistisairaudet

    Kymmenen varhaista oiretta muistisairaudesta – älä jätä hälytysmerkkejä huomiotta

  • ti06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä