Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Loppulausuntojen aika: Syyttäjiä ja puolustusta kuullaan vielä viimeisen kerran Koskelan murhan oikeudenkäynnissä

Scanstock
Julkaistu 03.03.2021 05:19

MTV UUTISET – STT

Helsingin Koskelan henkirikoksen oikeudenkäynnissä vastaanotetaan tänään osapuolten loppulausunnot.

Kolmen teon aikaan 16-vuotiaan pojan syytetään murhanneen ikätoverinsa joulukuussa Koskelan sairaala-alueella.

Syyttäjän mukaan väkivalta kesti useita tunteja ja sisälsi nöyryyttäviä piirteitä. Syytetyt olivat ennen tekoa viestineet keskenään aikeista juottaa uhri humalaan ja satuttaa tätä.

Juttu jatkuu videon jälkeen.

0:38Näin Koskelan teinisurmasta syytetyt pojat viestittelivät teon jälkeenNäin Koskelan teinisurmasta syytetyt pojat viestittelivät teon jälkeen.

–  Pääasia et (uhria) sattuu, toinen uhrin pidempiaikaisista tuttavista oli viestittänyt.

Teon motiivi ei ole selvinnyt, mikä on yksi syy sille, että syyttäjät vaativat syytetyille mielentilatutkimusta.

Lue myös: Koskelan surman uhrin omaisille ja kiusaamisen vastaiseen taisteluun suunnattu kampanja keräsi lyhyessä ajassa 20 000 euroa

Yksi syytetyistä, uhriin vasta samana syksynä tutustunut poika sanoi poliisikuulustelussa, ettei tarkalleen tiedä, miksi kohdisti uhriin väkivaltaa.

–  Tunsin raivoa, vihastusta ja myös epätoivoa. Ne lyönnit oli mielestäni sellaisia epätoivoisia lyöntejä, en osaa sinänsä enempää selittää tunteitani tilanteessa, poika sanoi kuulustelussa.

Hän arveli, että väkivalta liittyi hyväksynnän hakemiseen kahdelta muulta syytetyltä.

Syytetyt kiistävät murhasyytteen. Kaksi syytetyistä myöntää teon törkeänä pahoinpitelynä ja törkeänä kuolemantuottamuksena. Kolmas poika katsoo syyllistyneensä pahoinpitelyyn.

"Tää ei pilaa meiän kummankaan elämää"

Kohdistettuaan väkivaltaa uhriin tuntien ajan kolmikko lähti ja jätti tämän makaamaan maahan. Kuulustelujen mukaan ennen lähtöä pojat tarkistivat uhrin olevan elossa.

Lauantaina, tekoa seuraavana päivänä uhrin pidempään tuntenut kaksikko kävi uhrin luona, mutta he eivät edelleenkään ilmoittaneet tapahtuneesta. Sen sijaan he siivosivat paikalta kaljatölkkejä. Illalla he viestittelivät toisilleen ja tsemppasivat toisiaan.

–  Jep, me selvitään tästä uskot tai et. Tää ei pilaa meiän kummankaan elämää, toinen viestitti.

Lue myös: Näin Koskelassa surmatun pojan sattumalta löytänyt rakennusmies kommentoi näkyä: "Siellä makaa, yllään vain huppari ja nilkkoihin vedetyt kalsarit"

Uhrin löysi maanantaina aamuseitsemän aikaan paikalle töihin tullut rakennustyöntekijä. Maanantaiaamuna hätäkeskus oli saanut puhelun myös toisen, uhrin pidempään tunteneen syytetyn äidiltä. 

Noin kello kymmenen aikaan poliisi soitti äidille takaisin. Äiti sanoi hänen poikansa kertoneen kaveriinsa perjantaina Koskelan sairaala-alueella kohdistuneesta pahoinpitelystä. Kertomuksen mukaan pahoinpitelijä oli kolmas syytetty.

Uhrin pidempään tunteneet pojat olivat ensin tutkinnassa todistajan asemassa, mutta hyvin pian heitäkin alettiin pitää epäiltyinä tekijöinä.

Väkivaltaa jo aiemmin

Uhriin kohdistettiin syyttäjän mukaan väkivaltaa jo ennen henkirikosta kolmella kerralla marraskuussa. Syytetyt leikkivät henkirikoksen tapahtumapaikalla "rankaisuleikkiä", jossa uhria syyttäjän mukaan pahoinpideltiin esimerkiksi sillä verukkeella, että tämä metelöi tai läikytti kaljaa.

Syyttäjä ja uhrin omaisia edustava oikeusavustaja katsovat, että uhri oli alisteisessa asemassa syytettyihin nähden. Uhri oli luonteeltaan kiltti, luottavainen ja hiljainen. Poliisi on aiemmin kertonut uhrin huoltajien suostumuksella, että surmattu poika oli lastensuojelun asiakas ja hänet oli sijoitettu asumaan kodin ulkopuolelle.

1:17Koskelan epäiltyä teinimurhaa edelsi tuntien väkivalta – Katso videolta ote tutkinnanjohtajan haastattelustaNäin tutkinnanjohtaja kuvaili Koskelan tapausta.

Lue myös: Koskelan kuulustelut julki: Lapsuudenystävät kertovat, että uhri itki ja pyysi lopettamaan – lopuksi pahoinpitelijät kättelivät toisiaan

Lisää aiheesta:

Poliisin selvitys Koskelan teinimurhasta: Lastenkodista ei lähdetty etsimään 16-vuotiasta uhria koko viikonlopun aikanaKoskelan murhaoikeudenkäynti jatkuu tänään: Oikeus käsittelee syytettyjen teinipoikien mielentilatutkimuksia"Tää ei pilaa meiän kummankaan elämää" – Koskelan murhasyytetyt tsemppasivat toisiaan, kun tajusivat pahoinpitelemänsä pojan kuolleenKoskelan julman teinisurman yksityiskohdat julki: Syyttäjä kuvaili raakaa tekoa, uhri jätettiin tiedottomana puistoon – yksi tekijöistä kävi vielä yöllä paikallaKuvat paljastavat, kuinka silmittömän väkivallan kohteeksi Vallilan tapon uhri joutui – untuvatakissa yli 20 puukonreikääYksi Koskelan teinimurhasta epäillyistä oli selvästi väkivaltaisin – Poliisi: "Eräs pojista ihmetteli itsekin, miksi uhri aina palasi heidän luokseen"
KuolemaKoskelan teinisurmaOikeudenkäynnitRikosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuolema
  • to20:15
    Henkirikokset

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • to18:54
    Israel

    Israelin armeija: Hamas luovutti kahden israelilaisvangin ruumiit

  • to18:48
    Venäjä

    Kylmäävä raportti Venäjän armeijasta: Omia sotilaita määrätty "majakoiksi" ja tappamaan toisiaan

  • to18:02
    Myrskyt

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"

  • ke16:59
    Australia

    Luksusristeilijä unohti vanhuksen trooppiselle saarelle traagisin seurauksin