Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lola muistelee kaameaa dieettiään: Pelkkää viiliä ja ananasta

MTV
Julkaistu 27.03.2014 13:04
Toimittajan kuva

Heini Kangasluoma-Pakanen

heini.Kangasluoma-Pakanen@mtv.fi

Entinen Miss Suomi, Suurin pudottaja -juontaja Lola Wallinkoski ehti nuorempana kokeilla aikamoisia dieettejä.

Miss Suomi 1996 Lola Wallinkoski (o.s. Odusoga) vieraili torstaina Huomenta Suomen Viihderaadissa. Ulkonäköpaineita ja painonpudotusta ohjelmassa hänen kanssaan käsitteli entinen uimari Jani Sievinen.

Terveellisiin elämäntapoihin panostava Suurin pudottaja -juontaja kuvaili lähetyksen jälkeen MTV.fille olevansa sinut itsensä kanssa.

– Minulla on aina hyvä olo, siihen pyrin. Olen ollut vuosikaudet tyytyväinen itseeni, siitä kaikki lähtee. Sitten kun rakastaa itseään niin on hyvä olo ja se näkyy myös ulospäin. Sitten pystyy toteuttamaan muita asioita ja välittämään muista ihmisistä, kun on itsensä kanssa sinut.

Wallinkoskella on taustalla myös aikoja, jolloin ulkonäköön tuli kiinnitettyä tarkemmin huomiota. Aiemmin Lola oli kilpaurheilijana miettinyt ulkonäköään vain kilpailuissa, mutta missivuosi havahdutti nuoren naisen ulkonäköön keskittyvän kilpailun hurjaan todellisuuteen.

– Hieman kyseenalaisessa vaiheessa havahduin miettimään ulkonäköä. Missikilpailuissa mitattiin yhtäkkiä kaikkea ja tarkkailtiin esimerkiksi sitä, kenellä on paremmat reidet. Siinä maailmassa tuollaisella ajattelulla ja tarkkailulla oli väliä, mutta sen ei saanut antaa jäädä päälle, varsinkaan 18-vuotiaana.

– Sain onneksi pidettyä pään kylmänä ja tein itselleni selväksi, että se ei ollut tosielämää vain liittyi pelkästään kilpailuun. Kyllähän sitä vieläkin voisi lähteä epävarmaan hömpötykseen jos vain olisi sellainen luonne.

IMG_3601MTV

Vaikka Wallinkoski onkin nykyään tyytyväinen vartaloonsa, on hän aikoinaan kokeillut myös aikamoisia dieettejä. Missi -ja malliajoiltaan Lola muisteleekin kokeilleensa ällöttävää dieettiä mallitoimiston vetäjän kehotuksesta.

– Muistan parhaiten ihan jäätävän dieetin, joka hänen mielestään oli toimivin. Siinä syötiin pelkkää viiliä ja ananasta usean päivän ajan. Voitte varmaan kuvitella, miten kolmen päivän jälkeen alkoi olla pieni suolaisennälkä, ihan pieni suolanpuute kehossa. Eihän kukaan ihminen nyt syö pelkästään kahta ruoka-ainesta, Lola kauhistelee.

Wallinkoski onkin hieman huolissaan siitä, että useanlaisia dieettivinkkejä on maailma pullollaan ja helposti ihmiset tarttuvat mitä ihmeellisimpiin kokeiluihin tulosten toivossa. Eräänlaiseen dieettihömpötykseen myös Lola meni mukaan 16-vuotiaana, tukeakseen äitiään projektissa.

– Sitä dieettiä mainostettiin jotenkin niin, että laihdu kuusi kiloa ja säästä samalla 600 markkaa. Ei muuten säästetty 600 markkaa ja lihoimme molemmat, kun syötiin enemmän kuin ikinä. Teimme koko ajan ruokaa, enemmän kuin kolmen tunnin välein, se oli ihan hirveätä, Lola muistelee.

Sunnuntaina starttaavaa Suurin pudottaja -ohjelmaa juontava Lola odottaa innolla ohjelman alkua.

– Minua jännittää sinänsä, kun olen ollut kuvauksissa pois tilanteista, joissa valmentajat ovat paikalla. Olen nähnyt vain omat kohtani, mutta jännittää miten kaikki treenit ovat menneet. Olen kuullut vain palasia sieltä ja täältä.

Katso Huomenta Suomen Viihderaati jutun yhteydessä olevalta videolta.

Suurin pudottaja AVA-kanavalla sunnuntaina klo 21.00.

Huomenta Suomi MTV3-kanavalla arkisin klo 06.25. 

Lisää aiheesta:

Hurjat Hunks-ajat saivat Esko Eerikäisen kropan täysin tilttiin – kertoo nyt MTV:lle, miksi kaikki uhraukset olivat sen arvoisiaAiemmin julkisuutta karttanut Sanna Ukkola nähdään taas reality-ohjelmassa – kertoo nyt, miksi päätti tehdä täyskäännöksenSunneva Sjögrenilla oli yksi erityisen paha tapa ennen elämäntaparemonttia: "Katastrofaalisin juttu oli..."Mentalisti Noora Karma panostaa täysillä hyvinvointiinsa – jätti alkoholin lähes kokonaan: "Haluan olla tosi hyvässä kunnossa"Henna Kalinainen oli päättänyt vetäytyä julkisuudesta ja sanoi jo kerran ei Olet mitä syöt -ohjelmalle – pää kääntyi lopulta: "Aika rajamailla on menty terveyden kannalta"Teho-osastolle joutuminen herätti bloggaja Veera Biancan: "Olisi maailman hirvein ajatus, jos omilla huonoilla valinnoilla löytäisin itseni teho-osastolta taistelemassa hengestäni"
Suurin pudottajaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Suurin pudottaja
  • 24.8.16:30
    TV-ohjelmat

    Suurin pudottaja -kilpailija kävi lähellä kuolemaa miljoonien katsellessa – karu asia iski monille vasten kasvoja kameroiden sammuttua

  • 20.11.202418:28
    Niina Kuhta

    Liikakilot tuhosivat Niina Kuhdan terveyden – teki rohkean päätöksen: "Elämänlaatuni oli romahtanut"

  • 28.08.202422:00
    Laihdutus

    Meikkitaiteilija Aarni Mikkola pudotti kolme vaatekokoa viidessä kuukaudessa: "Glow up"

  • 16.01.202421:01
    Nina Mikkonen

    Nina Mikkosen painoa arvosteltiin työkeikalla – kertoo viime vuodesta: "Olen iloinen, että olen hengissä"

  • 16.02.202209:39
    Janni Hussi

    Tässä ovat Suurin pudottaja Suomen osallistujat