Tuusulassa sijaitseva Kellokosken psykiatrinen sairaala suljetaan pääosin viiden vuoden sisällä.
Tuusulan alueelle päätös on iso menetys, sillä Kellokosken sairaalan lopettamisen myötä paikkakunnalta katoaa noin 400 työpaikkaa.
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri perusteli ratkaisua mm. avohoidon lisääntymisellä ja säästöillä. Toisaalta ratkaisua pidetään myös potilaiden edun mukaisena.
– Valtaosa potilaista tulee tällä hetkellä pääkaupunkiseudulta ja tavoitteena on hoitaa potilaita lähempänä heidän kotiaan, heidän omaisiaan. Tässä mielessä tämä on myös potilaslähtöinen ratkaisu, kuvailee Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin toimitusjohtaja Ari Lindén.
– Isoja muutoksia potilaiden hoidon näkökulmasta ei tule. On joitakin potilasryhmiä, kuten oikeuspsykiatriset potilaat, joiden pitkäaikainen hoito vaatii erityisjärjestelyjä, ja niihin täytyy sitten varautua, kertoo ylilääkäri Risto Vataja.
HUS aikookin vielä selvittää oikeuspsykiatristen potilaiden hoidon säilyttämistä Kellokoskella.
Lobotomiakokeilut synkkä vaihe
Kellokosken sairaala avattiin vuonna 1915. Pitkään paikalla oli synkkä maine, potilaat kulkivat ryysyissä ja mielisairaalaan joutuminen oli käytännössä elinkautistuomio - sairaalasta ei juuri päässyt enää takaisin yhteiskuntaan.