Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eläimet jäävät toistaiseksi Ähtäriin, eläinpuisto menee kiinni

9:43Mitä tapahtuu Ähtärin eläinpuiston eläimille?Viiden jälkeen: Mitä tapahtuu Ähtärin eläinpuiston eläimille?
Julkaistu 22.10.2025 14:30(Päivitetty 22.10.2025 19:21)
Toimittajan kuva
Satu Koistinen

satu.koistinen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

Keskiviikkona selvisi, että eläinten hoito jatkuu toistaiseksi paikan päällä Ähtärissä, vaikka itse eläinpuisto sulkee ovensa.

Ähtärin eläinpuistossa on parisataa eläintä, joiden kohtalo on konkurssiuutisen myötä ollut epäselvä.

– Tänään on löydetty ratkaisu siihen, että eläimet jäävät tänne Ähtäriin, ja eläinten hoito järjestyy täällä Vieraile ja välität ry:n toimesta, Ähtärin eläinpuiston konkurssipesän hoitaja Leo Lagerstam kertoo Viiden jälkeen -ohjelmassa.

Vaikka yhdistys jatkaa eläinten hoitoa, itse eläinpuisto siis menee kiinni eikä ota vastaan vierailijoita.

– Meillä on ovet auki sunnuntaihin asti, ja sen jälkeen tulee ainakin katkos tähän varsinaiseen perinteiseen eläinpuistotoimintaan, Lagerstam sanoo.

Lue myös: Ähtärin eläinpuisto konkurssiin

Pysyvämpi ratkaisu toiveissa

Vuonna 2019 perustetun Vieraile ja välität ry:n tarkoituksena on ollut alusta asti tukea aatteellisesti ja taloudellisesti erityisesti harvinaisten ja uhanalaisten eläinlajien suojelua ja luontoon sekä luonnonsuojeluun liittyvää valistustyötä. Sen puheenjohtaja on Ähtärin eläinpuiston intendentti Marko Haapakoski.

Haapakoski sanoo, että ratkaisu eläintenhoidon jatkamisesta yhdistyksen toimesta tehtiin nopeasti eläinten hyvinvoinnin takia. Yhdistyksellä ei kuitenkaan tällä hetkellä ole varoja hoidon pitkäaikaiseen jatkamiseen, joten se käynnisti varainhankintakampanjan.

– Toivotaan, että tähän löytyisi vähän pysyvämpää ratkaisua tulevaisuudessa, Haapakoski sanoo.

Lue myös: Ähtärin eläinpuisto konkurssiin – kaupunginjohtaja: "Tilanne on valitettava"

Jos varoja ei kerry kampanjalla tarpeeksi, on epäselvää, kuinka kauan eläimistä pystytään huolehtimaan Ähtärissä. 

Varasuunnitelmia on tehty: heti konkurssiuutisen tultua julki eläimille ryhdyttiin etsimään mahdollisia muita tarhapaikkoja.

– Luonnonvaraisten eläinten liikuttelu ei ole mitään kovin nopeaa puuhaa. Meillä on valmiudet tarvittaessa myös siihen, mutta toki toivotaan, että eläimet pysyisivät tässä puistossa.

– Kyllä se varmaan nähdään tässä seuraavien viikkojen aikana, että mikä tilanne on – miten varainkeruu onnistuu ja miten pitkälle päästään, Haapakoski sanoo.

Lue myös: Poliisi tutkii Ähtärin rahankäytön – palautettuihin pandoihin upposi miljoonia

"Kovasti taistelemme"

ÄhtäriZoon toimitusjohtaja Arja Väliaho kertoi aiemmin MTV Uutisille kesken neuvotteluiden, että ratkaisua eläinpuiston toiminnan jatkamiselle etsittiin kuumeisesti Vieraile ja Välität ry -yhdistyksen kanssa.

– Kovasti taistelemme ja viemme asioita eteenpäin, Väliaho kertoi MTV Uutisille eläinpuiston jatkosuunnitelmia koskevan palaverin aikana. 

Vieraile ja välität ry:n keräämillä varoilla on aiemmin järjestetty ilmaisia ympäristökoulutuspäiviä yli kahdelle tuhannelle oppilaalle sekä lahjoitettu rahaa EAZA:n kautta Ukrainan eläintarhoille. 

Yhdistys osti aiemmin tänä vuonna myös Ähtärin eläinpuistossa sijaitsevan Pandatalon, josta pandat palautettiin viime vuonna takaisin Kiinaan. 

Ähtärin Eläinpuisto Oy ja Hotelli Mesikämmen Oy jättivät omat konkurssihakemuksensa 10. lokakuuta. Yhtiöt kertovat sopeuttaneensa toimintaansa, mutta taloudellista tilannetta ei saatu tasapainoon yrityssaneerauksesta huolimatta.

Juttua on päivitetty uusilla tiedoilla kello 15.28 ja 19.18.

Lisää aiheesta:

Ähtärin eläinpuisto tänään viimeistä päivää auki: Mahdollisuus jättää "heipat eläimille"Mitä käy paikallisille, jos Ähtärin eläinpuisto sulkeutuu? "Ei täällä ole muita vetovoimatekijöitä"Ähtärin eläinpuisto konkurssiin – kaupunginjohtaja: "Tilanne on valitettava"Ähtärin pandojen tulevaisuus edelleen vaakalaudalla – ei toiveita pennustaJäävätkö pandat Ähtäriin? Tulevaisuutta mietitään syksyllä, kesä "olisi voinut olla parempi"SK: Ähtärin pandat voidaan joutua palauttamaan Kiinaan – ministeriö: eläinpuistolla on ainakin vuosi aikaa saada taloutensa kuntoon
ÄhtäriLuonto ja eläimetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ähtäri
  • 10.11.10:01
    Korkeasaari

    Nämä eläimet siirrettiin Ähtäristä Korkeasaareen – katso kuvat

  • 27.10.11:43
    Eläintarhat

    Ähtärin eläinpuisto myytiin eurolla

  • 26.10.06:54
    Luonto ja eläimet

    Ähtärin eläinpuisto tänään viimeistä päivää auki: Mahdollisuus jättää "heipat eläimille"

  • 23.10.14:22
    Luonto ja eläimet

    Mitä käy paikallisille, jos Ähtärin eläinpuisto sulkeutuu? "Ei täällä ole muita vetovoimatekijöitä"

  • 13.10.13:14
    Eläintarhat

    Ähtärin eläinpuisto konkurssiin