Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Livessä on oma taikansa" – Tästä syystä suorat lähetykset vetävät edelleen miljoonia telkkarin ääreen

1:50TV:n asema on pysynyt uusien lukujen mukaan erittäin vahvanaVIDEO: TV:n katselu on säilyttänyt asemansa yhtenäiskulttuurin luojana ja vaalijana
Julkaistu 24.01.2024 19:46

MTV UUTISET - HELI SIVUNEN

TV:n katselu on viime vuoden lukujen perusteella säilyttänyt asemansa yhtenäiskulttuurin luojana ja vaalijana.

Television katselua ja radion kuuntelua mittaava Finnpanel on julkaissut viime vuoden katselijaluvut, joista näkyy suorien lähetysten suosio.

Itsenäisyyspäivänä lähes puolet suomalaisista katsoi Ylen lähetystä Linnan juhlista. Niinikään Ylen Euroviisulähetystä katsoi 33% väestöstä.

– Kyllähän nämä isot tapahtumat ovat sellaisia, joita halutaan livenä katsoa, sanoo Finnpanelin toimitusjohtaja, Lena Brun. 

– Eli valtaosa katselusta tapahtuu juuri silloin, ja se on sitä yhteisöllisyyttä, minkä telkkari on itseasiassa aika hyvä välittämään.

– Näimme siinä vuosikellossa monta erilaista tapahtumaa ympäri vuoden, joissa suomalaiset kokoontuvat tavallaan yhdessä telkkarin ääreen kokemaan urheilua, tai jotain muuta vastaavaa, Brun sanoo.

Hullu maailman aika

MTV Oy:n toimitusjohtaja Johannes Leppänen sanoo, että alalla tiedostetaan suorien lähetysten viehätys. 

– Se on totta, että livessä on oma taikansa, puhutaan "appointment tv":stä. Eli että se on pakko nähdä juuri silloin, koska huomenna se on mennyt ohi jo, ja kaikki tietävät, miten siinä kävi, Leppänen sanoo.

– Tämä koskee sekä uutisia, joka on hieno tapa kerätä uutispäivä yhteen tässä hullussa maailman ajassa, ja hienoja viihdeohjelmia. Tanssii tähtien kanssa on edelleen Suomen suurin viihdeohjelma, ja kerää miljoonayleisön sunnuntaina. 

– Ja vaikka ei ole liveä, niin tällainen Salkkarityyppinen on tärkeä, koska siinä pitää seurata jatkuvasti, missä juoni menee.

Lue lisäksi: Vuoden ensimmäiset Salkkarit-juonipaljastukset julki!

Leppänen viittasi 25 vuotta täyttävän Salattujen elämien jatkuvaan suosioon. Draamaa katsoi viime vuoden aikana 4,3 miljoonaa suomalaista, eli lähes 80% kansasta.

Salkkarit oli vuoden 2023 katsotuin kotimainen draama kaikissa ikäluokissa, 10 ja 54 ikävuoden välillä.

– Suomalaisia kiinnostaa suomalaiset sisällöt vaikka kansainvälistä tarjontaa on paljon.

–  Mutta ensisijassa kotimainen tarjonta on kuitenkin meidän kotimaisten yhtiöiden varassa, ja se kattaa kaikki osa-alueet. Eli uutiset, viihteen, draaman ja kaikki muutkin, MTV:n Leppänen sanoo.

MTV:n kasvu

TV-yhtiöistä suosituin oli Yle, jonka kanavilla oli 43.1 prosentin katseluosuus. MTV:n osuus kasvoi reilusti edellisvuodesta, 28 prosenttiin. 

MTV:n katsotuin ohjelma oli puolitoista miljoonaa katselijaa kerännyt Kymmenen uutiset toukokuun 25. päivä. Uudistuneen Huomenta Suomen yleisö kasvoi 43 prosenttia.

MTV Uutiset oli johtava TV-uutismedia 10 - 54 -vuotiassa.

Lue lisää: Tämä kaikki tapahtui vuonna 2023 – muistatko nämä uutiset?

Lisää aiheesta:

Suomalaiset katsovat MTV:n sisältöjä aiempaa enemmän – toimitusjohtaja: "Olemme hyvin ylpeitä"Voittokulku jatkuu! MTV kirkkaasti syksyn katsotuin kaupallinen tv-toimijaMTV on Suomen suurin kaupallinen uutismedia: "Iloitsemme tästä"MTV on Suomen ylivoimaisesti suurin kaupallinen uutismedia Saara Aalto hurmasi kotikatsomot – näitä ohjelmia suomalaiset katsoivat televisiostaMTV3 suomalaisten suosikki: Tavoittaa viikottain 80 prosenttia suomalaisista
MediaYleMTV UutisetSalatut elämätKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Media
  • 25.10.18:15
    MTV Uutiset

    Hurja määrä puolueita kosiskellut Ripsa Koskinen-Papusta – Marjukka Havumäki: "Sehän on hyvä!"

  • 23.10.08:15
    Jone Nikula

    Jone Nikula takaisin radioon – "Kiva palata lapsuudenkotiin"

  • 22.10.17:39
    Tietosuoja

    Iltalehden toiminnasta runsaasti kanteluita

  • 22.10.11:38
    Tekoäly

    Tekoäly ei osannut kertoa, kuka on paavi – tutkimus: AI-avustajat vääristävät uutisia

  • 21.10.20:15
    Iltalehti

    Iltalehti alkoi veloittaa lukijoita, jotka kieltäytyvät kohdennetusta mainonnasta