Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Venäjän presidentti piti maratonpuheen – puhui ydinsodan uhasta: "Toivon, että terve järki voittaa – mutta Venäjän on pidettävä puolensa"

Julkaistu 20.12.2018 10:18(Päivitetty 20.12.2018 12:06)

MTV UUTISET – STT

Venäjän presidentti Vladimir Putin pitää tänään vuotuisen suuren lehdistötilaisuutensa.

Tilaisuus kestää yleensä useita tunteja, eikä sillä ole ennalta määrättyä agendaa. Se televisioidaan suorana Venäjän television pääkanavilla.

Tämän vuoden tilaisuutta seuramaan on ilmoittautunut yli 1700 toimittajaa.

Entinen Moskovan-suurlähettiläs Hannu Himanen arvioi tiedotustilaisuutta MTV:n Huomenta Suomessa. Näet koko Himasen haastattelun alla olevalta videolta.

– Se on mitä suurimmassa määrin show ja poliittista teatteria. Se on hyvin huolellisesti suunniteltu, Himanen arvioi.

9:18Putin median edessä - mihin kiinnittää huomio?

Putin puhui ydinsodan vaarasta

Putin puhui aluksi Venäjän taloudesta, mutta myös Ukrainan tilanteesta ja maailmanpoliittisesta tilanteesta. 

Putinin vastasi toimittajan ydinpelotetta koskevaan kysymykseen, että ydinsodan uhkaa ei tule aliarvioida. Hän sanoi kuitenkin toivovansa, että terve järki voittaa. 

Putinin mukaan on vaikea arvioida, mitkä olisivat seuraukset, jos Yhdysvallat vetäytyy vuonna 1987 allekirjoitetusta lyhyen- ja keskimatkan ohjusten kieltosopimuksesta.

Lue myös: Suuret asesopimukset kaatuvat yksi toisensa perään – riskinä varustelukierre

Lisää aiheesta:

Putin ja Xi kertoivat ydinsodasta yhdellä lauseellaPutin antoi palaa länsimaille tuoreessa puheessaan: Länsi on kuin natsi-Saksa, eivätkä he ymmärrä Venäjän aikeita – "Meillä ei ollut vaihtoehtoja"Putinin kyseenalaistava kanta ilmastonmuutokseen yllätti – "Putin muistutti, että ilmasto on lämmennyt ja viilennyt useita kertoja aiemminkin maapallon historiassa"Putin lähetti linjapuheessaan kovasanaiset terveiset Yhdysvalloille – Venäjän ohjukset ovat uhka EuroopallePutin pitää tänään vuosittaisen puheensa parlamentille – viime kerralla keskiössä olivat uudet ohjuksetLive juuri nyt: Helsingin huippukokous, ydinaseet, Kertshin salmen yhteenotto...? Putin pitää odotetun Valtakunnan tila -puheensa
VenäjäVladimir PutinUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen18:02
    Vladimir Putin

    Putin: Lännen väitteet Venäjän uhasta ovat valetta

  • Eilen14:22
    Öljy

    EU-parlamentilta tuki Venäjän kaasun katkaisulle

  • Eilen09:53
    Suomenlahti

    Venäjän GPS-häirinnästä satoja ilmoituksia – Itämerellä nyt uusi uhkakuva

  • ti22:07
    Ukrainan sota

    Ukrainan rauha kaukana: "Voi olla että sotilaallista ratkaisua tarvitaan – mitkä turvatakuut Venäjä hyväksyisi?"

  • ti17:08
    EU

    Komissaarilta varoitus: Venäjä voi olla valmis hyökkäämään Eurooppaan lähivuosina