Lionel Messi vaikuttaa ajautuneen ilmiriitoihin seuransa Paris Saint-Germainin kanssa. Ranskalaislehti L'Équipe uutisoi tiistai-iltana, että hyllytetyksi joutuneen supertähden lähtö Pariisista on jo varmaa.
LUE MYÖS: RMC: Lionel Messi teki "vakavan virheen" – PSG hyllytti
Lionel Messin tulevaisuus on pysynyt pitkin kautta yhtenä jalkapallomaailman puhutuimpana uutisaiheena, ja nyt keskustelu argentiinalaistähden ympärillä on kiihtynyt entisestään.
Ranskalaislehti L'Équipe uutisoi myöhään tiistai-iltana, että Messin lähtö PSG:stä kauden päätteeksi on jo varmistunut. Hyökkääjän sopimus on loppumassa tähän kauteen, mutta pariisilaisseura on lehtitietojen perusteella tähän asti jatkuvasti yrittänyt saada häntä allekirjoittamaan jatkosopimuksen.
Vaikeudet jatkosopimusneuvotteluissa ja tuore kohu Messin ympärillä ovat kuitenkin lehden mukaan viimein kääntäneet qatarilaisomistajien päät 36-vuotiaan maailmantähden suhteen, ja nyt hänestä halutaan seurajohdossa jo eroon kauden päätteeksi.
Messi on tällä hetkellä kohun keskipisteessä, koska oli luvattomasti poissa joukkueensa harjoituksista maanantaina. PSG-työvelvoitteidensa hoitamisen sijaan Messi matkusti viikonlopun tappiollisen Lorient-ottelun jälkeen Saudi-Arabiaan edistämään maan matkailua. Kaupallinen yhteistyö öljydiktatuurin kanssa tuo argentiinalaiselle lehtitietojen mukaan 30 miljoonaa euroa vuodessa.

