Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruokavirasto laajentaa siipikarjan ulkonapitokieltoa lintuinfluenssan takia

Ruokavirasto laajentaa lintuinfluenssan tartuntavyöhykettä Uudenmaan, Kanta- sekä Päijät-Hämeen ja Pirkanmaan maakuntiin.
Ruokavirasto laajentaa lintuinfluenssan tartuntavyöhykettä Uudenmaan, Kanta- sekä Päijät-Hämeen ja Pirkanmaan maakuntiin. Lehtikuva
Julkaistu 25.07.2023 16:39

MTV UUTISET – STT

Tartuntavyöhyke laajenee neljällä maakunnalla, päätös voimaan heti.

Ruokavirasto laajentaa lintuinfluenssan tartuntavyöhykettä Uudenmaan, Kanta- ja Päijät-Hämeen sekä Pirkanmaan maakuntiin. Päätös on voimassa välittömästi.

Tartuntavyöhykkeellä siipikarjan ja vankeudessa pidettävien lintujen ulkonapito on kielletty.

Ruokaviraston mukaan vyöhykettä laajennettiin entisestään alueilla ilmenneiden lintujen influenssatartuntatapausten takia.

–  Tilanne Suomessa ja Euroopassa on ollut parin vuoden ajan poikkeuksellisen paha lintuinfluenssan kanssa. Tänä vuonna tauti on täällä tarttunut erityisesti naurulokkeihin, jotka viihtyvät myös esimerkiksi maatilojen lähistöllä, kertoo yksikönjohtaja Sirpa Kiviruusu Ruokavirastosta STT:lle.

Aikaisemmin vyöhyke on jo kattanut Varsinais-Suomen, Satakunnan, Etelä-Pohjanmaan, Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan maakunnat.

Suomessa leviävää korkeapatogeenista H5N1 -lintuinfluenssavirusta ei ole vielä löytynyt siipikarjatiloilta.

–  Suomessa on muutama sata siipikarjatilaa ja haluamme näillä rajoituksilla suojata niiden toimintaa, Kiviruusu sanoo.

Päätös otettu hyvin vastaan

Kiviruusun mukaan päätös tartuntavyöhykkeen laajentamisesta on otettu eläintenpitäjien keskuudessa hyvin vastaan. Ruokaviraston rekisterien mukaan maassa on tuhansia niin sanottuja harrastetiloja tai kotitarvetiloja, joissa pidetään esimerkiksi kanoja.

–  Linnut saavat edelleen olla jaloittelutarhassa pihalla, jos siinä on seinät ja katto verkkoa, mutta vapaa jaloittelu pihalla ilman verkkoa ei ole nyt mahdollista, Kiviruusu tarkentaa.

Lintujen tiukennettu ulkoiluohje koskee myös yleisölle avoimia kotieläinpihoja, joissa linnut ovat aiemmin olleet vapaana. Eläintarhoja päätös ei koske.

Käynnit lintujen eläinsuojissa on kielletty muista kuin välttämättömistä syistä.

Lue myös: Turkistarhoilla havaituista lintuinfluenssatapauksista uutta tietoa – alustavat tulokset julki

–  Nyt lintujen suojaamiseksi tulee tehdä erityistoimenpiteitä. Tällä vältetään esimerkiksi ihmisten kengänpohjissa häkkiin tuoman viruksen mahdollisuus, Kiviruusu sanoo.

Kaikkien Ruokaviraston määräysten tarkoituksena on pitää luonnonvaraiset ja tarhatut linnut erillään, etteivät ne pääse kosketuksiin keskenään.

Virasto pyytää lintujen kanssa työskenteleviä tarkkailemaan siipikarjaa ja lintuja. Mikäli niiden käyttäytymisessä tai voinnissa huomaa poikkeavaa, kannattaa havainnosta ilmoittaa kunnan- tai läänineläinlääkärille. Sairastunut lintu voi oireilla esimerkiksi syömättömyydellä tai sen munantuotanto voi laskea.

Lintuinfluenssavirukset ovat sananmukaisesti lintujen viruksia ja tarttuvat huonosti ihmiseen.

–  Tietojeni mukaan tartunta vaatisi läheisen ja pitkä-aikaisen kosketuksen sairaaseen tai kuolleeseen lintuun, kertoo Kiviruusu.

Tartuntavyöhykkeet pysyvät voimassa toistaiseksi.

Lisää aiheesta:

Ruokavirasto: Siipikarja syytä pitää sisällä koko maassa – Mikkelin kirjaston katolta löytyi ensimmäinen Itä-Suomessa lintuinfluenssaan kuollut lokkiMääräys: Kaikki minkit lopetettava turkistarhoilta, joilla todettu lintuinfluenssaa – lajissa piilee huolestuttava riskiEläintarhat varautuvat lintuinfluenssan leviämiseenVoiko lintuinfluenssa tarttua koiraan? Mitä tehdä, kun näkee luonnossa kuolleen linnun? Asiantuntijat vastaavat tautikysymyksiinLintuinfluenssa leviää yhä – tautiin kuolleita fasaaneja löytynyt Janakkalassa, tartuntavyöhykettä laajennetaanJanakkalassa jälleen uusi lintuinfluenssalöydös – Ruokavirasto suosittaa siipikarjatilojen tautisuojauksen tehostamista koko maassa
LinnutInfluenssaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Linnut
  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • 18.10.18:19
    Luonto ja eläimet

    Antti ikuisti keskellä Helsinkiä nököttäneen lapinpöllön: "Parfyymi tuoksui ympärillä"

  • 17.10.19:40
    Luonto ja eläimet

    Suomessa tehtiin lintuhistoriaa: "Rengastajan tarunhohtoisin unelmalaji"

  • 14.10.15:35
    Tornio

    Finnair lennätti nälkiintyneen Haraldin talveksi Espanjaan – "Melkoinen savotta"

  • 10.10.16:34
    Luontokato

    Lintujen vähenemisestä dramaattinen tieto: "Tuloksena pysäyttävä"