Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liki viidennes suomalaisista on täydentänyt kotivaraansa tänä keväänä: Nämä asiat kaikilla tulisi olla 72 tunniksi kotonaan

Taskulampulle voi olla käyttöä esimerkiksi sähkökatkon aikana.
Taskulampulle voi olla käyttöä esimerkiksi sähkökatkon aikana. Copyright (c) 2017 Haoka/Shutterstock. No use without permission.
Julkaistu 06.05.2022 08:26

MTV UUTISET - STT

Noin kolmannes kyselyyn vastanneista sanoi, ettei koe varautumista tärkeäksi tai ettei ole aikaa ajatella asiaa.

Lähes viidennes suomalaisista on täydentänyt kotivaraansa eli hankkinut lisää elintarvikkeita ja pullovettä kotiinsa tänä keväänä, Suomen pelastusalan keskusjärjestö (SPEK) kertoo. Lisäksi noin joka kymmenes suomalainen on käynyt ostamassa taskulampun tai otsalampun sähkökatkon varalta.

Lähes yhtä moni on täydentänyt kevään aikana lääkekaappiaan.

Tiedot käyvät ilmi IROResearch-tutkimusyrityksen kyselystä, johon vastasi huhtikuussa tuhat täysi-ikäistä suomalaista.

SPEKin mukaan kotitalouksien häiriötilannevarautumista koskeva uutisointi on vaikuttanut varautumisinnostukseen. Varautumisesta on uutisoitu tavallista enemmän Venäjän hyökättyä Ukrainaan helmikuussa.

–  Varautumista koskevissa uutisissa on kerrottu, mitä tarvikkeita kotona olisi hyvä olla pitkittyneiden sähkökatkojen tai vedenjakeluhäiriöiden varalle, varautumisviestinnän asiantuntija Sanna Räsänen SPEKistä sanoo tiedotteessa.

–  Suomalaiset ovat selvästi seuranneet uutisointia ja tarttuneet toimeen.

Tietoisuus 72 tunnin varautumissuosituksesta noussut

Noin kolmannes kyselyyn vastanneista koki olevansa jo valmiiksi niin hyvin varustautunut häiriötilanteisiin, ettei ole ollut tarvetta hankkia kotiin mitään uutta. Lähes yhtä moni kertoi, ettei varautumisuutisointi ole vaikuttanut heihin mitenkään, koska he eivät koe varautumista tärkeäksi tai heillä ei ole ollut aikaa ajatella asiaa.

Noin kaksi vastaajaa viidestä kertoi tuntevansa 72 tunnin varautumissuosituksen. Viime marraskuussa suosituksesta oli tietoinen hieman alle viidennes vastaajista.

–  On ilmiselvää, että kotitalouksien varautumisen saama mediahuomio on nostanut 72 tunnin varautumissuosituksen tunnettuutta. Ihmiset ovat hakeneet tietoa verkosta ja osallistuneet aiheesta järjestettyihin tilaisuuksiin, Räsänen sanoo tiedotteessa.

72 tunnin varautumissuosituksella tarkoitetaan kotitalouksien varautumista häiriötilanteisiin. Suosituksen mukaan jokaisesta kodista tulisi löytyä esimerkiksi kotivaraa eli ruokaa ja vettä koko perheelle ainakin 72 tunniksi. Lisäksi kodista olisi hyvä löytyä tärkeitä lääkkeitä ja erilaisia tarvikkeita, joista olisi hyötyä sähkö- tai vesikatkon aikana.

Lue myös: Mitä pitää tehdä jääkaapissa ja pakastimessa oleville ruoille, jos sähköt katkeavat? Nämä asiat sinunkin kannattaa painaa mieleen kotivarasta

Ahdistaako? Kattavat toimintaohjeet: Näin toimit ja selviät kriisitilanteessa

Tämän verran jodia kotoa tulisi oikeasti löytyä: "Tullut vähän hengissä selviytymisen symboli, ja sitähän se ei ole"

Video: Näin valmistat ruokaa sähkökatkon aikana

0:58Miten ruokaa voi valmistaa sähkökatkon aikana?

Lisää aiheesta:

Tänään vietetään valtakunnallista varautumispäivää – vain alle kolmasosa on huolehtinut tästäNäin suomalaiset ovat varautuneet onnettomuuksiin – kysely: Suuri osa ei pärjäisi vesikatkossa yli kahta päivääJokaisen pitäisi varautua selviämään kotona 72 tuntia – sota Ukrainassa sai suomalaiset muuttamaan varautumistaan: "Ihmiset ovat huolissaan"Mitä pitää tehdä jääkaapissa ja pakastimessa oleville ruoille, jos sähköt katkeavat? Nämä asiat sinunkin kannattaa painaa mieleen kotivarastaPelastuslaitoksille runsaasti tiedusteluja väestönsuojista: "Meihin ei kohdistu sellaista uhkaa"Löytyykö kaapeistasi juuri nyt näitä ruokia? Tarkista tärkeä asia: "Urbaanissa ympäristössä merkitys unohtuu helposti"
PelastuslaitosTurvallisuusKotiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pelastuslaitos
  • ke06:36
    Tulipalot

    Rivitalo paloi Rovaniemellä

  • 14.9.06:21
    Kajaani

    Erikoinen pelastustehtävä Kajaanissa: Autoilija ajautui parkkipaikalta veteen

  • 13.9.13:42
    Ukkonen

    Salama rysäytti talon ja navetan liekkeihin Turussa, lapsi ja aikuiset pakenivat ulos

  • 10.9.16:35
    Tulipalot

    Koulu tyhjennettiin Hämeenkyrössä tulipalon takia, poliisi tutkii syttymissyytä

  • 9.9.22:17
    Ukkonen

    Salama sytytti paritalon tuleen Seinäjoella – asukkaat evakuoitiin