Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikkeellä uutta, muuntunutta influenssavirusta – rokotteen suoja voi olla alentunut

Lehtikuva
Julkaistu 20.01.2017 06:03
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Talven influenssaepidemian aikana liikkeellä on ollut uutta, muuntunutta A-influenssavirusta. Influenssarokotteen antama suoja voi olla uuden virustyypin vuoksi alentunut. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos kuitenkin suosittaa rokotteen ottamista edelleen.

Influenssaepidemia jatkuu, mutta kauden huippuviikot ovat tämänhetkisten tietojen mukaan jo takana päin, THL:lta kerrotaan.

THL:n mukaan Suomessa jaettu influenssarokote tepsi kauden alkuvaiheessa jyllännyttä A-influenssavirusta vastaan suhteellisen hyvin, mutta tällä hetkellä rokotteen teho saattaa olla alentunut, sillä liikkeellä on A-influenssavirus, joka edustaa uutta geneettistä virusryhmää (3C.2a1). 

Suurin osa tällä hetkellä tarkemmin tutkituista influenssaviruksista edustavat uutta versiota.

– Tämä perustuu otostyyppiseen arviointiin, mutta näyttäisi, että viime aikoina kiertäneet virukset pääsääntöisesti sijoittuvat uuteen geneettiseen virusryhmään, THL:n erityisasiantuntija Niina Ikonen kertoo.

Rokote kannattaa ottaa kaikesta huolimatta

THL:n rokotusohjelmayksikön ylilääkärin Hanna Nohynekin mukaan ei ole vielä täysin selvää, miten paljon viruksen muuntuminen on vaikuttanut influenssarokotteen tehoon. Arviot tehosta ovat kuitenkin jääneet tällä kaudella kauas viime vuoden lukemista. 

THL:n mukaan influenssarokotteen teho laboratoriovarmistettua A-tyypin influenssaa vastaan on esimerkiksi yli 65-vuotiailla nyt vain hieman alle 26 prosenttia.

– Viime kaudella oltiin noin 50 prosentin rokotesuojassa. Onhan tuo lukema selvästi sitä alempi, Nohynek toteaa.

– Tiedämme, että A(H3N2)-viruksen aiheuttama tauti on etenkin vanhemmille ihmisille hankala tauti. En pysty kuitenkaan vielä arvioimaan, kuinka paljon rokotteen tehoon vaikuttaa se, että vanhemmat yleensä muodostavat vähemmän suojaa A(H3N2)-virusta kohtaan tai se, että liikkeellä on muuntunutta virustyyppiä.

Vaikka influenssarokote ei tarjoa tällä hetkellä välttämättä täydellistä suojaa virusta vastaan, kannattaa se silti ottaa, Ikonen muistuttaa.

– Siten voidaan estää vakavampia taudinkuvia. Kun sairastuu siitä huolimatta, että rokotteen olisi ottanut, tauti on yleensä lievempi. On myös mahdollista, että B-viruksen aiheuttama epidemia on vasta tuloillaan.

– Lisäksi, rokotevirus on harvoin täysin samanlainen tautia aiheuttavien kiertävien virusten kanssa, sillä influenssavirus on erittäin muunteleva.

Lisää aiheesta:

Influenssarokotetta muutettu tälle kaudelle – tämä sen suojatehosta tiedetäänInfluenssakausi jyllää nyt voimalla – THL vastaa, onko tämän vuoden rokotteesta apuaJulkisessa terveydenhuollossa käytössä entistä voimakkaampi influenssarokote – voi aiheuttaa rajumpia haittaoireita: "Laaja-alainen punoitus, turvotus ja kuumotus"Influenssarokote ei tehoa nyt kiertävään B-virukseen: Viime kevään arvio meni pieleenNyt jyllää influnssa B – kausi ei vielä ohiSikainfluenssa leviää rajusti Suomessa – Venäjällä tautiin kuollut jo parikymmentä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:04
    Liikenne

    Tiet aamulla liukkaita – varoituksia etelässä ja pohjoisessa

  • 05:36
    Terveydenhuolto

    Ensihoidon konkari Jarmo Turva on nähnyt kaiken: Lääkäri nukahti kesken elvytyksen

  • 05:11
    Räjähdykset

    Helsingin Mellunmäessä räjähdys

  • Eilen19:19
    Sää

    Pakkanen vaanii taas yön pimeydessä: Vaarana jäinen yllätys liikenteessä

  • Eilen19:10
    Yhteiskunta

    Itä- ja Pohjois-Suomi raivostuivat: Tärkeät tukirahat annettiin maanpuolustukseen