Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikennevirasto: Tiistaina ruuhkat voivat yltyä todella pahoiksi pk-seudulla – "junat eivät ole mitenkään korvattavissa busseilla"

2:07Veturinkuljettajien työnseisaus alkaa maanantaina
Julkaistu 10.08.2017 17:08

MTV UUTISET – stt

Pääkaupunkiseudulla sadat tuhannet ihmiset joutuvat miettimään matkustamisensa uusiksi, jos Veturimiesten liiton mielenilmaus pysäyttää junaliikenteen maanantaina kello 18 alkaen.

Alueen joukkoliikenteen järjestämisestä vastaava Helsingin seudun liikenne (HSL) selvittää parhaillaan, millaisia lisäjärjestelyitä se voi työnseisauksen ajaksi tehdä. Täysin junaliikennettä ei kuitenkaan pystytä sen mukaan millään korvaamaan.

– Junat kuljettavat niin isoja määriä ihmisiä, että ei ole mitenkään ajateltavissa, että se korvattaisiin esimerkiksi bussiliikenteellä, HSL:n viestintä- ja markkinointipäällikkö Sari Kotikangas toteaa STT:lle.

HSL:n mukaan lähijunia käyttää vuorokaudessa noin 200 000 matkustajaa. Varsinkin ruuhka-ajat tulevat olemaan Kotikankaan mukaan ongelmallisia.

– Emme pysty lupaamaan mitään massiivista korvaavaa liikennettä, yksinkertaisesti siitä syystä, että ruuhka-aikana arkipäivinä lähes koko bussikalusto ja kuljettajat ajavat jo muuta liikennettä.

– Ei ole mitään sellaista varastoa, mistä se kivuitta otetaan.

Lentokentälle järjestetään opastusta koko päiväksi

Toinen ongelmapaikka on todennäköisesti lentokenttäliikenne, joka on nojannut nyt hyvin vahvasti Pisararadan juniin. Kotikankaan mukaan HSL aikoo järjestää lentokentälle mahdollisen lakon takia opastusta matkustajille koko tiistain ajaksi.

– Tässä tapauksessa suosittelemme käyttämään myös Finnairin busseja ja meidän täydentäviä linjojamme.

Lähijunia normaalisti käyttävien kannattaa Kotikankaan mukaan suunnitella korvaavia bussireittejä työnseisauksen ajaksi jo etukäteen.

– Jos on mahdollisuus, niin suosittelemme miettimään myös etätöitä, kimppakyytejä ja sään salliessa pyöräilyä.

HSL tiedottaa pääkaupunkiseudun liikenteen korvaavista järjestelyistä lisää todennäköisesti huomenna.

Veturimiesten liiton mielenilmaus on pysäyttämässä kaikki VR:n ja HSL:n lähijunat sekä VR:n kauko- ja tavarajunat. Lakon on määrä päättyä tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. 

9:19Berner: palvelu paranee, hinnatkin ehkä laskevat

2:51VR:n toimitusjohtaja uskoo junaliikenteen saavan kilpailua nopeasti

Lisää aiheesta:

Veturinkuljettajien työriita jatkuu: Koko junaliikenne vaarassa pysähtyä maanantainaMetro- ja raitioliikenne pysähdyksissä lakon vuoksi – häiriöt mahdollisia vielä lauantainakinSuurmielenosoitus ja lakot sotkevat tänään julkista liikennettä – junat kulkevat, mutta bussi-, metro- ja raitiotieliikenne seisahtuuHSL lupaa alueelleen lisäliikennettä veturinkuljettajien mielenilmauksen ajaksiLinja-auto- ja taksiyhtiöt varautuvat junaliikenteen seisaukseen – koko taksikalusto liikkeellä tiistainaKonduktöörilakko täyttää tänään bussit – Matkahuolto varautunut: "Kaikki halukkaat mahtuvat"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 12:58
    Politiikka

    Sofia Virralta täyslaidallinen rasismikohusta: "Ei seuraamuksia, ei kurinpitoa, ei johtajuutta"

  • 12:31
    Politiikka

    Hallituskumppanit tyrmäävät silmienvenyttelyn: Näin kommentoi PS-ryhmyri Jani Mäkelä

  • 12:11
    Turvapaikanhakijat

    Turvapaikan saaneet lapset sai palauttaa Suomesta Venäjälle, EIT linjasi

  • 11:54
    Petteri Orpo

    Orpo: "Venäjä on uhka tänään ja tulevaisuudessa" – EU:n itäisillä mailla on suora viesti Brysseliin

  • 11:15
    Kotimaa

    Joulun menoliikenteeseen upea uutinen – sitä ennen piisaa märkää