Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Li Andersson ryöpytti hallitusta sote-tiekartan julkaisun yhteydessä: "Häikäilemätöntä politikointia"

Vasemmistoliiton puheenojhtaja Li Andersson
Vasemmistoliiton puheenojhtaja Li Andersson
Julkaistu 10.07.2017 10:14

MTV UUTISET – STT

Vasemmistoliitto haluaa sote-valmistelun parlamentaariseksi ja että maakuntavaalit pidetään 2019 samaan aikaan eduskuntavaalien kanssa. Liitto esitteli kahdeksankohtaisen tiekarttansa soten jatkolle tänään SuomiAreenassa Porissa.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson ryöpytti pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallituksen tapaa viedä sotea eteenpäin.

– Sote-uudistukseen on liittynyt ennennäkemätöntä ja häikäilemätöntä politikointia, jossa perustuslain vastaiseksi tiedettyjä esityksiä on yritetty väkisin viedä eteenpäin, Andersson sanoi.

Liitto vaatii myös, että julkisella vallalla on palveluiden järjestämisvastuu ja pääasiallinen tuotantovastuu.

Vaalit vuodeksi 2019 

Puolueen mielestä maakuntavaalit tulisi järjestää eduskuntavaalien yhteydessä vuonna 2019.

– Nykyisellä aikataululla sote-uudistus on astumassa voimaan vasta 2020, joten iso osa uudistuksen toimeenpanoa on siirtymässä seuraavalle hallitukselle. Näin ollen Sipilän hallituksella ei ole perusteita jatkaa uudistuksen valmistelua ilman parlamentaarista yhteistyötä, Andersson sanoo.

Vasemmistoliiton sote-mallissa halutaan kohtuullistaa asiakasmaksuja, ottaa käyttöön henkilökohtainen budjetointi ja nopeuttaa hoitoonpääsyä. Julkinen sektori on mallissa ohjaavassa asemassa. Se voi liiton mukaan tarvittaessa hyödyntää muita palveluntuottajia.

Puolue keräsi yli 20 000 nimeä vetoomukseen oikeudenmukaisemman sote-uudistuksen puolesta.

Vetoomus ja sote-tiekartta luovutetaan tällä viikolla peruspalveluministerinä tänään aloittavalle Annika Saarikolle (kesk.).

(Video alla:) Andersson tuomitsee Hampurin G20-kokouksen yhteydessä järjestettyjen mielenosoitusten väkivaltaisuudet. Katso videolta myös Anderssonin näkemys siitä, saako hallitus soten valinnanvapausesityksestä vielä aikaiseksi siedettävän esityksen.

6:58Li Andersson: Vasemmistoliitto tuomitsee Hampurin väkivallan

Lisää aiheesta:

Annika Saarikko MTV:lle: Keskustan on päästävä mukaan tärkeän rahoitusuudistuksen valmisteluunKokoomus jatkaa sote-ratkaisun rajua lyttäämistä – "Ajamassa kohti Amerikan mallia"Sote kaatui – seuraava hallitus löytää soten edestäänSipilä vetoaa, että kuntapäättäjät luottaisivat enemmän maakuntaan kuin pörssiyritykseenSipilän vastaus sote-kritiikkiin: "Joululahja kaikille suomalaisille"Hallitukselle kiitosta ja risuja sote-päätöksestä – "Valtava yhtiöittämisen ja yksityistämisen himmeli"
SuomiareenaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomiareena
  • 25.7.15:02
    Perhe

    Suomessa syntyvyys on jo ultramatalaa – onko vika työelämässä?

  • 5.7.07:01
    SuomiAreena2025

    Tilastot vetävät hiljaiseksi: Useampi kuin joka viides lapsi joutuu oman vanhempansa pahoinpitelemäksi

  • 1.7.08:01
    Väkivalta

    Nuorten väkivaltaa ja radikalisoitumista ehkäistään uudella keinolla

  • 1.7.05:10
    Huijaukset

    Rakkaushuijarit vihaavat Tuulaa, joka paljastaa heitä netissä: "Olen rikollisille ongelma"

  • 30.6.19:01
    SuomiAreena2025

    Harva nainen tietää tätä seikkaa hormoneistaan