Hallituksen illalla esittelemä sote-uudistus ja sen valinnanvapausmalli on ehtinyt tuoreeltaan kerätä kiitosta, mutta yhtälailla kritiikkiä.
– Ensitietojen perusteella hallitus on onnistunut vaativassa tehtävässään. Valinnanvapaus toteutuu laajana, mikä on tärkeä asia suomalaisille, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kommentoi.
Elinkeinoelämän keskusliitossa hallituksen linjauksia valinnanvapaudesta pidettiin kokonaisuutena hyvinä. EK:ssa valinnanvapaus olisi ulotettu pidemmällekin.
– Valitettavasti hallituksen rohkeus ulottaa valinnanvapaus erityistason terveyspalveluihin loppui kesken, EK:n johtaja Ilkka Oksala sanoi.
Oppositiossa mallia pidettiin muun muassa uutena himmelinä.
– Hallitus korostaa vasta julkaisemansa valinnanvapausmallin ratkaisevan nopean lääkäriin pääsyn. Samaan tavoitteeseen olisi kuitenkin mahdollista päästä ilman valtavaa yhtiöittämisen ja yksityistämisen himmeliä, jos perustason sosiaali- ja terveydenhuolto asetettaisiin ansaitsemaansa arvoon, SDP:n kansanedustaja Tuula Haatainen kommentoi.
Myös Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson näkee mallissa enemmän hyötyä isoille yhtiöille kuin kansalaisille.
– Tämä on hieno joululahja Mehiläiselle ja Attendolle, ei suomalaisille kansalaisille, Andersson kirjoitti twitterissä.