Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lewis Hamiltonilta tyly näkemys F1-tuomarien toiminnasta: "Matkustelevat tiettyjen henkilöiden seurassa"

Lewis Hamilton on vieraillut tuomariston pakeilla monet kerrat. Hän kaipaisi muutoksia siihen, keitä valitaan F1-kisoja tuomaroimaan.
Lewis Hamilton on vieraillut tuomariston pakeilla monet kerrat. Hän kaipaisi muutoksia siihen, keitä valitaan F1-kisoja tuomaroimaan./All Over Press
Julkaistu 23.02.2022 16:51
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Lewis Hamilton haluaisi nähdä lisää naisia F1-kisojen tuomaristossa. Mercedes-kuski puuttuisi muutenkin siihen, millaisia suhteita tuomareilla on tallien kanssa.

Keskustelu tuomariston toiminnasta otti uusia kierroksia kaudella 2021, kun Hamilton kävi mestaruudesta rajua taistelua Red Bullin Max Verstappenia vastaan.

LUE MYÖS: Valtteri Bottas puhuu raa’asta todellisuudesta uudessa F1-tallissaan – "Näen siitä salaa unta"

Yhteenotto johti lopulta kilpailunjohtaja Michael Masin syrjäyttämiseen paikaltaan. Hamiltonin mukaan isompikin remontti olisi tarpeen tuomaritoiminnan uskottavuuden parantamiseksi.

– Haluan nähdä enemmän naisia tuomariston huoneessa. Viime vuonna heitä taisi olla ehkä yksi tai kaksi, Hamilton aloitti RaceFans-sivuston mukaan keskiviikkona Barcelonan talvitestien avauksessa.

– Olisi upeaa, jos olisi yksi mies ja yksi nainen kilpailunjohtajina, mistä on puhuttu. Se olisi mielestäni mahtava tapa tuoda monimuotoisuuttakin esiin.

Hamilton näkee monien tuomarien käyttäytyvän asemalleen sopimattomasti.

– Haluan lisätä, että meidän täytyy varmistaa, että tuomarit ovat myös puolueettomia. Jotkut kuskit ovat erittäin, erittäin hyviä ystäviä tiettyjen henkilöiden kanssa. Jotkut matkustelevat tiettyjen henkilöiden seurassa ja ovat taipuvaisia ystävystymään joidenkin kanssa, Hamilton näpäytti.

Tuomarien ja kuskien lämpimät välit näkyvät Hamiltonin mukaan muun muassa siinä, että toiset kuskit tuntuvat pääsevän esimerkiksi toisen radalta pakottamisesta ilman rangaistusta.

– Nyt on tapahtunut muutoksia FIA:n (Kansainvälinen autoliitto) kilpailunjohdossa, uusia määräyksiä on pantu voimaan, ja olemme puhuneet uusista virtuaalisista apuvälineistä kisojen valvonnassa. Se prosessi toivottavasti parantaa johdonmukaisuutta, Hamilton totesi.

Lisää aiheesta:

Toto Wolff tietää, millaisessa ristipaineessa Red Bull -pomo on – myöntää nyt oman epäonnistumisensaMercedes-pomo Toto Wolff poltti hihansa "säälittäviin ja manipuloiviin" kollegoihinsaRed Bull -pomo hyppäsi "Mercedeksen kelkkaan" – vaatii merkittäviä muutoksia F1-sarjaanTiukka varoitus kuljettajille F1-kauden huipennuksen alla – kaikki keinot käytössä likaisen pelin varalta: "Maxilta saatetaan ottaa pisteitä pois"Mercedeksen mystiset ongelmat alkoivat tehtaalla tapahtuneiden muutosten jälkeen – Toto Wolff kiistää asioiden yhteyden: "Ei tapahdu yhdessä yössä""Tallipisteitä pois" – Kova ehdotus F1-farssien estämiseksi
F1Lewis HamiltonMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ti16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • ma12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • ma10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"

  • 7.12.17:52
    Moottoriurheilu

    F1-mestari Lando Norris puhkesi kyyneliin

  • 7.12.16:50
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset