Mercedeksen moottoritehtaalla tapahtuneet henkilöstömuutokset eivät ole tallipäällikkö Toto Wolffin mukaan syy F1-mestaritiimin äkillisiin luotettavuusongelmiin.
Mercedes on joutunut Red Bullin tarjoamassa kovassa kilpailutilanteessa yllättäviin vaikeuksiin, kun se on ottanut toistuvia lähtöruuturangaistuksia kauden sallitun määrän ylittävien voimayksiköiden asentamisella.
LUE MYÖS: Mercedeksen suoravauhdin taustalta paljastui mielenkiintoinen yksityiskohta – ikivanha innovaatio yllätti Red Bullin housut kintuissa: "Kannattaisi käydä vähän perusasioita läpi"
Valtteri Bottaksella on käytössään jo kauden kuudes polttomoottori, kun säännöissä sallittu määrä koko vuodelle on kolme. Tämä pudotti hänet USA:n F1-kisassa viisi lähtöruutua alaspäin yhdeksänneksi.
Tiedot jatkuvista moottorivaihdoksista ovat herättäneet kummastusta, sillä Mercedes on tullut tunnetuksi luotettavista voimayksiköistään. Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner epäili jopa, että Mercedes kerää nyt rangaistuksilla käyttökelpoisia moottoreita loppukauden ajaksi välttääkseen ikävät yllätykset loppumetreillä.
Samalla vihjailut viime vuonna Mercedeksen moottoritehtaalla Brackleyssa tapahtuneista henkilöstömuutoksista ovat voimistuneet. Pitkäaikainen pomo päätti jo viime vuoden kesällä jättää lajin. Tilalle nousi .


