Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lewis Hamilton haluton puhumaan koronaoireistaan – autokaan ei ollut entisensä: "Se ei ollut ihan sellainen, jollaiseksi jätin sen"

7:23Valtteri Bottas nopein vapaissa harjoituksissa – Räikkösen auto leimahti tuleen lopussaNiki Juusela ja Ossi Oikarinen kävivät läpi Abu Dhabin perjantaiharjoitusten tapahtumia MTV Uutiset Livessä.xpbimages.com
Julkaistu 11.12.2020 20:14
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Lewis Hamiltonista tuntui perjantaina kuin hän olisi ollut pidempäänkin sivussa ajotehtävistä. Koronaviruksen sairastamisesta hän ei halunnut tehdä mitään sankaritarinaa.

LUE MYÖS: Kimi Räikkösen ”normaali perjantai” sisälsi muun muassa palavaan autoon jumiin jäämiseen: "Ei siinä mitään pelottavaa ollut"

MAINOS

Koko F1-kausi C Moressa!

Abu Dhabin GP suorana 11.–13.12.
La: 3. harjoitukset klo 11.55, aika-ajot klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 14.00
Su: Abu Dhabin GP klo 15.10, ennakkotunnelmat klo 14.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Hamiltonilla kesti päivän ensimmäisissä harjoituksissa aikansa tottua autoonsa, jota oli George Russellin lainatessa sitä säädetty uusiksi.

– Tuntui, että olin todella kauan poissa autosta. Se ei ollut ihan sellainen, jollaiseksi jätin sen. Nyt teen töitä, että olen taas sinut sen kanssa, Hamilton kommentoi päivän jälkeen.

Mistään autoon jääneistä karkkipapereista tai puolikkaista kahvikupeista ei sentään ollut kysymys. Huomattavasti pidemmällä Russellilla oli vaikeuksia ajaa autoa Hamiltonin asetuksilla, joten siihen oli tehtävä muutoksia. Polkimet olivat liian pienet numeron 45 jalalla ja esimerkiksi ratissa olevat vaihdevivut olivat hänen näpeilleen liian pienet.

Nyt Hamilton joutui tekemään töitä, että sai auton taas mieleisekseen.

– Kaverit ovat painaneet kolme viikkoa putkeen töitä. En ole saanut ihan kunnolla vastauksia siitä, mitä tapahtui, mutta poljinten asetusten kanssa oli ongelmia, ja niihin piti tehdä muutoksia.

– Hukkasimme 40 minuuttia ja menetimme pari rengassettiä, Hamilton kertoi päivän aloituksen ongelmistaan.

Viime viikonloppu meni Hamiltonilta ohi koronavirusta sairastaessa. Tallipäällikkö Toto Wolff kertoi välissä brittikuskin saaneen ihan kunnon oireet taudista, mutta Hamilton ei itse halunnut tehdä asiasta isompaa numeroa.

– En halua siitä syvemmin puhua. Se oli omanlaisensa kokemus, ja olen vain tyytyväinen, että pääsin palaamaan, hän vastasi.

Lisää aiheesta:

Nikita Mazepinilla edelleen karmeita vaikeuksia pitää F1-auto radalla – myöntää tallipomon selityksen mahdolliseksi: "Sellaista elämäni on muutenkin"Kimi Räikkösen ”normaali perjantai” sisälsi muun muassa palavaan autoon jumiin jäämiseen: "Ei siinä mitään pelottavaa ollut"F1-kuskille iski koronapaniikki – heräsi epämiellyttävään tunteeseen aamulla: "Kaipaan hikisiä ihmisiä ympärilleni" Valtteri Bottas kidutti itseään katsomalla uusintoja läpi: "Suoraan sanottuna en haluaisi puhua enää siitä"F1-kauden sensaatiokuski selvitti syyt mystisiin vaivoihinsa – pitkällä koronatauolla yllättävä vaikutus: "Minuun oli tarttunut lihasta"Lewis Hamilton halusi jättää kisan kesken, selvitti nyt erikoista pyyntöään – "Ajattelen aina tuolla tavalla"
F1Lewis HamiltonMercedesAbu Dhabin GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"