Lentopallomaajoukkueen kapteeni Eemi Tervaportti ehti elää epätietoisuudessa yli kaksi kuukautta. Koronapandemia keskeytti maaliskuussa palloilulajien kaudet käytännössä kaikkialla, myös Kreikan lentopalloliigassa, jossa Tervaportti pelaa.
Viime viikolla Kreikan liiga päätti, että kausi jatkuu kesällä välierillä ja finaalilla. Tervaportin edustama Olympiakos johti runkosarjaa keskeytyshetkellä ja pääsee siten osallistumaan loppuhuipennukseen.
– Ottelut pelataan heinäkuussa, mutta vielä kauheasti muuta tietoa asiasta ei ole, Tervaportti kertoo STT:n puhelinhaastattelussa.
Koronaviruksesta Tervaportti sanoo olevansa tarkka.
– Joillakin virus ilmenee vain pienenä flunssana, mutta jotkut tauti vie teholle hengityskoneeseen. Siinä on mielestäni iso haarukka. En mielelläni ottaisi sitä tautia. Sopimus velvoittaa minut palaamaan kuitenkin Kreikkaan. Siinä ei ole nokan koputtamista, hän painottaa.
Tervaportti on viettänyt keväällä korona-arkea eristyksissä perheineen Kuopiossa. Innokas kalamies on ollut tuttu näky Kallavedellä, ja touhua on riittänyt myös nelivuotiaan tyttären kanssa.
Pelitauon aikana passari on pitänyt kuntoa yllä muun muassa pitkillä pyörälenkeillä yhdessä maajoukkuehakkuri Olli-Pekka "Lelu" Ojansivun kanssa.
– "Lelu" on saanut patistettua minua lenkille. Parvekkeella olen vetänyt nauhatreeniä ja muuta jumppaa. Pallotuntuman katoamisesta en ole huolissani. On tässä kuitenkin kymmenen vuotta jo painettu tukka putkella. Nopeasti tuntuma tulee takaisin, kun pääsee treenaamaan taas normaalisti.
