Sysmän Isorannan leirikeskuksessa puhdistettiin eilen vajaa, kun sisältä löytyi erikoinen esine. Kookas, ruosteinen hylsy vaikutti sodanaikaiselta pommilta.
Tarkemmissa tutkimuksissa se on kuitenkin osoittautunut vaarattomaksi.
– Kyllä se ihan pommilta näytti ja oli aidon oloinen. Puolustusvoimat tutkivat sen. Siinä ei kuitenkaan ollut räjähdysainetta. Hylsy oli täytetty betonilla ja se oli koottu eri osista. IT-kranaatin runko siinä oli, kertoo ylikonstaapeli Mika Pyyhtiä Hämeen poliisilaitokselta.
Pommi löytyi vajan siivouksen yhteydessä. MTV:n tietojen mukaan hylsy oli ruosteinen ja noin 70 senttiä pitkä.
– Siitä tuli meille hälytys ihan normaaleja reittejä pitkin eli löytäjä toimi asianmukaisesti, kiittelee Pyyhtiä.
Siitä ei ole varmuutta, kuinka vanha pommiksi epäilty ruostunut esine on.
– Ei voi sanoa, oliko se sota-aikainen. Metallihan voi ruostua nopeastikin, sanoo Pyyhtiä.
Nurkissa lojuu paljon sotilasräjähteitä
Hämeen poliiislaitos kerää tällä niin sanotun armonvuosikeräyksen nimissä luvattomia aseita, ammuksia ja räjähteitä.
– Ilmoituksia tällaisista on tullut meille noin 285 kappaletta. Niistä 20 on sotilasräjähteitä. Tosin tämä Sysmän pommiepäily ei varsinaisesti liity tähän keräykseen, toteaa Pyyhtiä.

