Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen sanoi ennen Ruotsi-peliä, että hänellä oli valmennusjohtonsa kanssa löydettynä muutama paikka, joilla Ruotsi voidaan lyödä polvilleen. Hän lupasi kertoa salaiset tiedot pelin jälkeen.
Mitä asioita ne olivat ja toimivatko ne?
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat C Morella!
MM-kisojen välierät 25.5.:
klo 16.15 Venäjä-Suomi C More Sport 1 ja MTV3
klo 20.15 Kanada-Tshekki C More Sport 1 ja MTV3Kaikki ottelut suorana C Morella. Suoratoistona ottelut katsottavissa vain cmore.fi-palvelussa.
– Kyllä varmasti näitte, miten heidän oman päänsä peli toimii, kun panimme kiekkoa vähän liikkeelle. Vyörytimme ränniä pitkin ja vaihdoimme puolta, niin he eivät vain pystyneet pelaamaan omaa peliään eivätkä enää jaksaneet hyökätä, Jalonen sanoi selvästi tyytyväisenä.
– Se oli iso juttu, ja puolustajien käyttö viivalta myös. Saimme kolme maalia sieltä. Emme aina ole varmasti yhtä tehokkaita noissa tilanteissa, mutta nyt oltiin. Se puri, mitä lähdettiin hakemaan, Jalonen sanoi.

