NHL:ssä nähtiin komea suomalaissuoritus, kun Matias Maccelli ratkaisi voiton Arizona Coyotesille jatkoajalla. 3–2-osuma kaatoi selvänä suosikkina kotiotteluunsa lähteneen Edmonton Oilersin.
Maccelli sai hyökkäysalueella Michael Kesselringiltä syötön, luisteli aloitusympyrään, haastoi kahta Oilers-puolustajaa ja täräytti tarkan kudin yläkulmaan. Jatkoaikamaali oli Maccellille ensimmäinen NHL:ssä.
Katso Maccellin komea osuma artikkelin yllä olevalta videolta!
Maalinsa ohella Maccelli kirjasi syöttöpisteen ottelun avausmaaliin.
Maccellia on kaavailtu monessa ennakkospekulaatiossa yhdeksi kevään MM-kisoihin ja Leijoniin saapuvista NHL-vahvistuksista, sillä Coyotesin ei pelaa pudotuspeleissä, ja turkulaistaiturin sopimus jatkuu kuluvan kauden jälkeen.
Maccelli on ollut viimeisen parin kauden aikana yksi virkistävimmistä suomalaisnuorista taalaliigassa. Juonikas laituri on nakuttanut tällä kaudella 80 runkosarjan ottelussa tehot 15+40=55.
Aho ylsi ennätykseensä
Carolina Hurricanes voitti St. Louis Bluesin maalein 5–2, kun Carolina vieraili Missourissa. Suomalaisista onnistui Sebastian Aho, joka oli syöttämässä Jaccob Slavinin Carolinalle viimeistelemää 3–2-osumaa.
