Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Leijonien ensikertalainen: "En tänne turistiksi halua tulla"

© Anders Marshall, All Rights Reserved
Julkaistu 18.04.2018 19:30
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen
Toimittajan kuva

Aleksi Virtanen

aleksi.virtanen@mtv.fi

Leijonien ensikertalainen Henri Jokiharju vakuuttaa tekevänsä kaikkensa sen eteen, että MM-kisapaikka Leijonien paidasta irtoaisi.

Video: Esittelyssä on Leijonien potentiaalinen yllätyspelaaja Kasper Björkvist.

Vuosi sitten NHL:n varaustilaisuudessa ensimmäisellä kierroksella Chicago Blackhawksiin varattu Jokiharju valmistautuu Leijonien kanssa parhaillaan Tshekin EHT-turnaukseen.

Maajoukkuekutsu oli WHL-seura Portland Winter Hawksin kanssa pudotuspelien toisella kierroksella pudonneelle Jokiharjulle iloinen yllätys.

- Kyllähän putoaminen harmitti, mutta ei se tunne hirveän kauaa kestänyt sitten kun tuli tänne. Olin heti innoissani, kun kuulin kutsusta, Jokiharju kertoi MTV Sportille.

Jokiharju pelasi jo aiemmin tällä kaudella nuorten MM-kisoissa viisi ottelua tehoin 2+2.

Aikuisten MM-kisat ovatkin Jokiharjun seuraavien viikkojen tavoite ja sen eteen hän on valmis tekemään kaikkensa.

- En tänne turistiksi halua tulla, että kyllä tänne on pelaamaan tultu, Jokiharju kertoo itsevarmasti.

Vaikka kausi Portlandissa päättyi pettymykseen, teki Jokiharju vakuuttavat 71 (12+59) tehopistettä 63 runkosarjaottelussa. Nuorukainen oli joukkueensa tehokkain pakki ja sisäisessä pistepörssissä neljäs.

- Pääsin viime kaudesta jokaisella osa-alueella eteenpäin ja pääsi kehittymään. Tulostakin tuli tehtyä hyvin, Jokiharju pohtii.

Ensi kesän aikana Jokiharju tekee töitä NHL:ää silmällä pitäen.

- Tämä kesä tehdään isosti töitä, että olisi mahdollisuus tehdä ensi kaudella läpimurto Chicagossa. Se on minulle iso tavoite.

Tshekin EHT-turnaus käynnistyy Leijonien osalta torstaina isäntämaata vastaan. Ottelu alkaa Suomen aikaa kello 20.00.

Lisää aiheesta:

Leijonien NHL-apu jäi viimemetreillä ulos MM-kultajoukkueesta – nyt tilanne on täysin toinenBuffaloon kaupattu Leijonien maailmanmestari uhkuu näyttöhaluja – "Näytän kaikille olevani valmis"Chicago Blackhawksissa säväyttänyt Henri Jokiharju nuorten MM-joukkueeseen? ”On yhä mahdollista”Marjamäen yllätysvalinta pelaa paineitta Leijonissa – "Mitään en ole muuttamassa"Miro Heiskanen matkalla kohti NHL-unelmaa: "Tämä on viimeinen kauteni Liigassa"NHL-seuran kompurointi ei vienyt Mikko Rantasen itseluottamusta – Leijonissa tuttu ketjukaveri
JääkiekkoMM-jääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • 16:30
    SHL

    Ruotsissa puhkesi joukkotappelu, suomalaispelaajiakin mukana – "Rumaa, todella rumaa"

  • 10:42
    NHL

    Kommentti: Mikko Rantasesta karmea tilasto – ääni kellossa on muuttunut

  • 09:25
    NHL

    Anton Lundellin loisto ei riittänyt

  • 09:21
    NHL

    Mikko Rantanen passitettiin ulos – veri valui törkytempusta

  • 09:08
    Urheilu

    Historiallinen venäläishetki suomalaisten kiekkotähtien edustamassa seurassa