Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Legendat palaavat tänään Tulosruutuun: Leo Silolahti muistaa kaksi dramaattisinta ankkurivuoroaan

Julkaistu 11.01.2018 06:00
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Tänä iltana Tulosruudun ankkuriksi paluun tekevä Leo Silolahti kävi aiemmin viikolla testaamassa MTV:n uutisstudion tuolia ja totesi tuntuman löytyvän edelleen vanhasta muistista.

Silolahti aloitti MTV:n urheilutoimittajana heti Kymmenen uutisten aloittaessa vuonna 1981 ja jatkoi Tulosruudun kasvona aina vuoteen 2002 asti. Torstaina hän ankkuroi yhdessä Jari Porttilan kanssa vuodenvaihteen tauolta palaavaa Tulosruudun pitkää lähetystä. Yhden illan paluu MTV:n uutishuoneelle tuntuu nostalgiselta.

– Me istuimme silloin hyvin lähellä siinä, missä uutisankkurit ovat. Meillä oli Kaskelan Leenan kanssa tapa, että halasimme aina, kun tulimme vuoroon. Tämä tapa säilyi koko sen 20 vuotta, Silolahti muistelee hiljattain edesmennyttä kollegaansa.

Silolahtea mietitytti ruutupaluussa lähinnä se, näkeekö hän silmälaseillaan lukea uutisia kameran teleprompterilta – tai ”embolta”, kuten laitetta kutsuttiin vessapaperirullaa muistuttavan ulkomuotonsa takia ennen kuin järjestelmä vaihtui paperista tietokonepohjaiseksi.

– Ensimmäisenä tuli mieleen, kuinka nopeasti tämä aika on mennyt, kun edellisestä lähetyksestäkin on jo 15 vuotta.

– Tuntui siltä, että siinä istui aika mukavasti ja katseli ”emboa” entiseen malliin. Eiköhän se tuosta lähde ihan vanhalla rutiinilla, Silolahti arvioi.

Uutisankkureilta kysytään usein, mitkä tapahtumat heille ovat parhaiten jääneet uraltaan mieleen. Dramaattiset hetket ovat monen mielessä ensimmäisenä, kuten myös Silolahdella.

– Satuin olemaan vuorossa silloin, kun Belgian Heysel-stadionin tragedia tapahtui, Silolahti sanoo vuoden 1985 katsomoromahduksesta, joka tappoi 39 ja aiheutti vammoja 600 jalkapallokannattajalle.

 – Silloin tiedot tulivat vielä telefaksilla, ja sieltä tuli englanninkielistä tekstiä. Minun englannin taitoni ei ollut niin hyvä, joten näytin sitä vielä uutisankkureillekin. Käänsimme siitä ensimmäiset tiedot vähän ennen kymmentä, hän muistelee.

– Käänsimme tavallaan väärin, että siellä on joku muuri sortunut ja puhuttiin muutamasta kuolleesta. Siinä vaiheessa ei tiedetty, kuinka paha onnettomuus se todellisuudessa oli. Sitten telefaksi alkoi heti uutislähetyksen jälkeen nakuttamaan lisätietoa.

Toinen dramaattinen uutispäivä sai onnellisemman lopun. Mika Häkkisen vuoden 1995 Australian GP:n aika-ajojen ulosajo oli viedä suomalaissankarilta hengen, mutta kuin ihmeen kaupalla Häkkinen palasi F1-auton rattiin oltuaan Adelaiden turman jälkeen koomassa sairaalassa.

 – Tein mielestäni pienen mokan sillä tavalla, että kuvamateriaalilla oli lyhyt kuva, jossa Mikan pää heilahti ja minä jätin sen kohdan siitä pois, vaikka se oli olennainen kohta siinä materiaalissa, Silolahti muistaa.

Legendat Tulosruudussa MTV3:lla torstaina 11.1. klo 22.25. Jari Porttila ja Leo Silolahti nähdään samana iltana MTV Sportin Facebook-livessä klo 20 Tulosruudun toimituspäällikön Teemu Niikon vieraina.

Lisää aiheesta:

Ex-ankkuri Urpo Martikainen paljasti ankkurikollegansa uran tukalimman tilanteen: "Kauheimpia, mitä voi kuvitella" Syyskuussa -81 suomalaiset kerääntyivät jännittyneinä television ääreen – ensimmäisten Kymmenen uutisten ankkuri muistaa, millainen kohu lähetyksestä syntyiKeijo Leppäsellä tänään suuri päivä: 25 vuotta MTV:llä! Kutsuperuste uutisankkuriksi naurattaa yhäSinnikäs sissi – Jari Porttila raahasi jopa Carl Lewisin selostamoonsa haastateltavaksiTulosruudun helikopteri muutakin kuin legendaa – kaikki alkoi yhden miehen toimituksestaTulosruudulla värikäs historia – katso parhaat palat vuosien varrelta!
Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 22:12
    Jalkapallo

    Norja ryhtyi toimiin – futispomo: Emme voi seurata sivusta Gazan valtavaa inhimillistä kärsimystä

  • 21:57
    Alppihiihto

    Järkyttävä onnettomuus: alppihiihtäjä Matteo Franzoso, 25, on kuollut

  • 21:29
    MM-yleisurheilu

    Mitä Armand Duplantis tarkoitti mystisellä eleellään?

  • 21:11
    MM-yleisurheilu

    Silja Kososen unelman tiellä viheliäs este – "Jatkossa entistä haastavampaa"

  • 20:26
    MM-yleisurheilu

    Poikkeuksellinen hetki yleisurheilun MM-kisoissa: "En ole koskaan nähnyt tällaista"