Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lavastiko Teemu Torssonen automurron? Kuuntele Torssosen kertovan hätäkeskukselle autosta varastetuista aseista – ex-avovaimon mukaan mies ei ollut edes käynyt autolla

2:12Lavastiko Teemu Torssonen automurron? Kuuntele Torssosen kertovan hätäkeskukselle autosta varastetuista aseistaKuuntele puhelu tästä.
Julkaistu 09.10.2021 06:18
Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

MTV Uutiset on saanut Keski-Suomen käräjäoikeudelta hätäkeskusnauhoitteen, jossa ampuma-aserikoksesta ja muista rikoksista epäilty Teemu Torssonen kertoo hänen käytössä olleeseen autoonsa kohdistuneesta murrosta ja ilkivallasta toukokuussa 2020.

Hätäkeskuspuhelussa Torssonen tietää ilmoittaa autosta varastetuista aseista, vaikka Torssosen silloisen avovaimon muuttuneen kuulustelukertomuksen mukaan Torssonen ei ollut edes käynyt auton luona ennen hätäkeskussoittoa.

OMA Rikospaikan studiossa Teemu Torssonen

Lue myös: Teemu Torssonen Rikospaikassa: Minuun jäi äärioikeistolaisen murhamiehen leima – vapautettiin Pekka Katajan murhayritysepäilyistä

Keskusrikospoliisi epäilee Torssosen lavastaneen kyseisen automurron, jotta ei joutuisi luovuttamaan aseitaan poliisille. Taustalla on tapahtumien sarja.

Torssosta epäillään tällä viikolla luetuissa syytteissä ampuma-aserikoksen lisäksi laittomasta uhkauksesta ja törkeästä pahoinpitelystä. Syyttäjän mukaan Torssonen oli keväällä 2020 töninyt ja käynyt käsiksi uhriin sekä lyönyt tätä useita kertoja kivellä päähän ja käsiin.

Epäillyn törkeän pahoinpitelyn jälkeen poliisi teki väliaikaisen haltuunottopäätöksen Torssosen aseista. Päätöksen jälkeisenä päivänä Torssonen ilmoitti, että hänen käytössään olleeseen autoon oli murtauduttu ja sieltä oli viety kolme asetta.

Poliisi siis epäilee, että automurto oli vain lavastus ja tosi asiassa Torssonen antoi aseet kaverilleen, jonka luota ne löytyivät puoli vuotta myöhemmin kotietsinnässä.

Torssonen kiistää kaikki rikokset.

Pekka Katajan tapaus herätti epäilyt

Lavastusepäilyt murrosta olivat heränneet siinä vaiheessa, kun poliisi kesällä 2020 ryhtyi tutkimaan perussuomalaisten vaalipäällikköön Pekka Katajaan kohdistunutta epäiltyä murhan yritystä ja kävi muun muassa läpi Torssosen tietokonetta. Torssonen oli alkuun epäiltynä myös Kataja-jutussa, mutta syyttäjä katsoi lopulta, ettei hänen syyllisyytensä tueksi ollut todennäköisiä syitä eikä nostanut syytettä.

Hätäkeskuspuhelu automurrosta on yksi keskeinen todiste ampuma-aserikosjutussa. Nauhoitteen sisältö on selvästi ristiriidassa esitutkinnan kuulustelukertomusten kanssa.

KRP teki jutussa lisätutkintaa ja siinä Torssosen silloinen avovaimo muutti täysin alkuperäistä kertomustaan. Avovaimon mukaan Torssosella oli suunnitelma ja Torssonen ohjeisti häntä kyseisessä asiassa.

Poliisin esitutkinnan mukaan Torssonen oli pian aseiden haltuunottopäätöksen jälkeen yön aikana vienyt aseet kaverilleen, joka oli Savonlinnasta ajanut varten vasten Torssosta vastaan Lievestuoreen alueelle.

Avovaimo oli ensin kuulusteluissa antanut Torssoselle alibin ja sanonut, että Torssonen olisi ollut yön kotona, mutta lisätutkinnassa hän kertoi toisin. Torssonen oli avovaimon uuden kertomuksen mukaan lähtenytkin kotoa 23-24 aikaan ja palannut vasta 02-03 aikaan.

"Mulla on siellä aseita varastettu"

Avovaimo kertoi lisätutkinnassa, että hän ja Torssonen heräsivät molemmat aamulla ovikellon soittoon.

– Teemu sanoi, että mene avaamaan ja teinkin näin. Ovella oli naapuri, joka kysyi, että olemmeko huomanneet, että autoamme oli rikottu. Sanoin, että emme olleet. Menin katsomaan ikkunasta ja näin auton omalla paikallaan, että auton lasi on rikottu ja sitä oli töhritty. Muistaakseni menin takaisin makuuhuoneeseen, jossa Teemu istui sängyn reunalla. Soitimme tästä sitten hätäkeskukseen ja kerroimme tapahtuneesta. Tämä meni niin, että Teemu käski minua soittamaan ja kertomaan tapahtuneesta ja tuli sitten itsekin puhelimeen, avovaimo kertoi lisätutkinnan pöytäkirjassa.

Hätäkeskuspuhelussa 27.5. 2020 avovaimo kertoo näin:

– Herättiin ja huomattiin, että meidän autoon on murtauduttu tässä yöllä. Auto on myöskin sotkettu maalilla, siitä on rikottu lasia ja siihen on jätetty uhkausviestiä, avovaimo sanoo nauhoitteella.

Avovaimon mukaan Torssonen oli siis käskenyt häntä soittamaan hätäpuhelun. Avovaimolta kysyttiin lisätutkinnassa, kävikö Teemu katsomassa autoa ennen tuota hätäkeskussoittoa.

– Minun mielestäni ei käynyt.

Kävitkö itse autolla tuolloin aamulla, poliisi kysyi avovaimolta.

– En käynyt heti vaan Teemu meni puhelun jälkeen autolle ja odotteli poliiseja ja jutteli naapureiden kanssa.

Hätäkeskussoiton aikana puhelimeen tullut Torssonen itse kuitenkin kertoo hätäkeskukselle nauhoitteen mukaan näin:

– Kävin just kattomassa sitä autoa, ja takalasi oli hajotettu ja sitten spreijattu ja sieltä varastettu, mulla on siellä aseita, sieltä on ainakin kaksi asetta varastettu, Torssonen kertoo nauhoitteella rauhallisella äänellä.

Herää kysymys, että mistä Torssonen tiesi kertoa hätäkeskukselle, että hänen aseitaan on varastettu autosta, jos hän ei ollut käynyt katsomassa autoa ennen hätäkeskussoittoa.

Torssonen kertoo MTV Uutisille, että hänen mielestään kaikki asiat ja tapahtumat ovat menneet niin kuin hätäkeskusnauhoitteessa tulee esille.

– Totta kai kävin katsomassa hajotettua autoa ennen hätäkeskuspuhelua. Näin muistan toimineeni ja näin muistaakseni kerroin myös itse hätäkeskuspuhelussa. Miksi en olisi käynyt tai miksi olisin valehdellut asiasta hätäkeskuspuhelussa, Torssonen jatkaa.

Torssosella vaaditaan ehdollista vankeutta

Syyttäjä vaatii Torssoselle ehdollista vankeutta laittomasta uhkauksesta, törkeästä pahoinpitelystä ja ampuma-aserikoksesta. Käräjäoikeuden päätös tulee 28.10.

Torssonen kertoi tapahtuman jälkeen keväällä 2020 Keskisuomalainen-lehdelle, että hänelle oli iltaisin ja öisin hänelle soitettu kymmeniä häirikköpuheluita salatusta numerosta. Hän totesi myös, että hän aikoo lisätä varotoimia puheluiden ja autoiskun takia.

Avovaimo käytti Pekka Kataja -tutkinnan yhteydessä lähisukulaisen oikeutta vaieta ja ilmoitti poliisille, ettei lausu asiassa mitään.

Lisää aiheesta:

Puotilan murhasta syytetty kertoi hetkestä, jolloin hän päätti ampua: "Tämän ei pitänyt näin loppua"PS:n vaalipäällikön Pekka Katajan murhan yrityksen hovikäsittely alkoi – poliisi tutki syytetyn sähkönkulutusta selvittääkseen, oliko tämä tapahtuma-aikana kotonaanMatkasellimurhasta syytetty yritti murhata nuoruudenystävänsä veitsellä – värväsi jopa kätyrin avuksi: "Hän on niin gangsteri"Uutta tietoa Riina Mäkisen katoamisesta: Poliisin koirapartiot kuulivat laukauksia katoamispaikan lähelläSyyttäjä: Teemu Torssonen lavasti automurron, jotta välttyisi aseittensa lupaharkinnalta – mies kiistääMTV oikeudessa: Pekka Kataja kertoi kauhujen päivästä, jona hänen kimppuunsa hyökättiin – asianajaja kovisteli syytettyä: "Sinulla ei ole alibia"
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 05:24
    Käräjäoikeus

    Varusnainen upposi veteen marssilla 10 minuutiksi: Sydän pysähtyi

  • 05:24
    Anneli Auer

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"

  • Eilen16:58
    Kouvola

    Väkivaltaa Kouvolassa, vammoja teräaseesta: Tältä paikalla näyttää

  • Eilen16:26
    Pariisi

    Louvren ryöstötutkinnassa läpimurto – varkailta kohtalokas virhe

  • Eilen15:35
    Anneli Auer

    Auer-oikeudenkäynnissä yllätyspäätös