Yhteisöllisyyteen vahvasti perustuvat kansanmusiikki ja -tanssi kiinnostavat monen ikäisiä harrastajia. MTV Uutiset kävi aistimassa Helsingissä valtakunnallisen kansanmusiikin ja -tanssin päivän tunnelmia.
Helsingin työväenopistolle kokoontui lauantaina lähes 200 kansanmusiikin ja -tanssin esiintyjää Karjalan nuorten nuorisoseuran konserttiin.
Kansanmusiikin ja -tanssin edistämiskeskuksen toiminnanjohtajan Hanna Poikelan mukaan nyt seitsemättä kertaa järjestettävää valtakunnallista kansanmusiikin ja -tanssin päivää vietetään alan harrastajien ja ammattilaisten keskuudessa omaehtoisesti ympäri Suomen.
– Saa järjestää just sellaista sisältöä kuin haluaa, Poikela kertoo.
Kansantanssin koreografin ja opettajan Riina Hosion mukaan lajin suosio on kasvanut koronapandemian jälkeen.
– Kansantanssin parissa on ollut ehkä jonkinlainen notkahdus noin 10-15 vuotta takaperin. Nyt erityisesti väittäisin, että koronapandemiasta johtuen sellainen haku kohti yhteisöllisyyttä on vaan kasvanut ja ihmiset hakeutuvat lajin pariin, koska tässä saa olla yhdessä toisten kanssa.
Kansanmusiikin harrastajien määrä on myös nousussa, niin eri ikäluokkien osalta kuin myös sosiaalisena harrastuksena.
– Musiikkiopistoihinkin on tullut kansanmusiikki hyvin olennaisena osana uutta opetussuunnitelmaa, muusikko ja Sibelius-Akatemian lehtori Petri Prauda sanoo.
