Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Latvala: Nyt katsotaan, ovatko säännöt reilut

1:26Hayden Paddon keskeytti johtopaikalta
Julkaistu 10.06.2017 20:56

MTV SPORT - STT

Toyotan Jari-Matti Latvala toivoo Italian MM-rallin kilpailun johdolta reilua peliä ja hyvitystä Mads Östbergin auton hiekkapölyssä menetetystä ajasta kilpailun 12. erikoiskokeella.

Jos hyvitystä ei tipu, Latvala lähtee sunnuntaina rallin päättävälle neljän erikoiskokeen ja 42 ek-kilometrin etapille toisena. Eroa rallia johtavaa Viron Ott Tänakiin on 24,3 sekuntia.

Latvala joutui Östbergin hiekkapölyyn, kun norjalainen kärsi rengasrikon.

– Madsilla ei ole radioa, joten hänelle ei voinut viestiä, että olemme perässä. Ei siis ollut muuta tehtävissä kuin yrittää riskeerata siinä pölyssä. Vastaavassa tilanteessa Portugalin rallissa Thierry Neuville sai 12 sekunnin hyvityksen jouduttuaan hidastelemaan minun takanani, Latvala sanoi.

– Nyt katsotaan, ovatko säännöt reilut. Jos ne ovat, minun pitää saada hyvitys. Jos hyvitystä ei tule, se tarkoittaa, että jatkossa vastaavissa tilanteissa pitää vaan yrittää mennä pölyssä riskillä. Se taas on iso riski niin kuljettajille kuin yleisölle.

Toyotan talli on Latvalan mukaan vienyt asian Italian MM-rallin kilpailun johdon käsiteltäväksi. Itse Latvala näkee, että 6–8 sekunnin hyvitys olisi reilua.

Hyvät renkaat Powerstagelle

Lauantain erikoiskokeilla Latvala onnistui erinomaisesti. Siinä kun Hyundain Hayden Paddon keskeytti kilpailun ja Fordia kuskaavalla Sebastien Ogierillakin oli ongelmia, Latvala ajoi virheittä.

– Näissä karukuntoisissa ralleissa olen ottanut taktiikaksi olla repimättä liikaa. Täällä on niin helppo ajaa rengasrikko. Olen ajanut tasaista vauhtia, ilman osumia. Voisin ajaa kovempaa, mutta jos nostan vauhtia, voi käydä kuten Paddonille tai Ogierille.

Latvalalle maksimipisteet kilpailusta olisivat mannaa, sillä MM-sarjassa hänen edellään olevat, sarjaa johtava Ogier ja toisena oleva Neuville ovat nyt sijoilla kolme ja kuusi.

– Sunnuntaina aion pelata muuten varman päälle, mutta Powerstagelle minulla on hyvät renkaat, ehkä paremmat kuin Tänakilla ja Neuvillella. Siellä pitäisi olla hyvät mahdollisuudet, Latvala sanoi.

RalliUrheilu

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä nauroi Jari-Matti Latvalan melkoiselle heitolleJari-Matti Latvala paljasti, miksi Kalle Rovanperä joutui keskeyttämään: ”Siinä olisi ollut erittäin suuri riski”Jari-Matti Latvalalta ja Tommi Mäkiseltä ehdotus – pitäisikö MM-rallissa palata vanhaan rengassääntöön?Latvalalla etu ääriolojen voittokamppailuun – "Tilanne voi muuttua nopeasti"Latvala tykittää täysillä Australian MM-ralliin: Ei ole mitään hävittävää Kakkossijasta jäi hapan maku Latvalalle – "en osaa olla iloinen"

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • ke17:07
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperältä suorat sanat: "Kyllähän se on takaisku"

  • ti19:03
    MM-ralli

    Yllätysnimi rallin MM-sarjaan

  • 12.12.15:51
    MM-ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 9.12.10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"