Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari-Matti Latvalalta ja Tommi Mäkiseltä ehdotus – pitäisikö MM-rallissa palata vanhaan rengassääntöön?

Jari-Matti Latvala tien päällä Korsikan MM-rallissa.
Jari-Matti Latvala tien päällä Korsikan MM-rallissa.imago images / PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 31.03.2019 08:06
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Rengasrikot ovat rassanneet Toyota-kuljettajia tämän viikonlopun Korsikan MM-rallissa.

LUE MYÖS: Esapekka Lappi paljasti syyn vaisulle vauhdille – isoja virheitä jo testeissä

Jari-Matti Latvalalta on rikkoutunut kilpailussa jo kaksi kumia. Tallikaveri Ott Tänakilta puhkesi rengas lauantaina, minkä vuoksi virolainen putosi kilpailun kärkisijalta.

Toyotan tallipäällikkö Tommi Mäkinen ehdotti lauantaina, että puhkeamattomien renkaiden, eli niin sanottujen muusirenkaiden, paluuta MM-rallisarjaan kannattaisi harkita. Muusirenkaat kiellettiin MM-sarjassa kauden 2007 jälkeen.

Latvala on samaa mieltä tallipomonsa kanssa. Tuurilaisen mukaan muusit tulisivat tarpeeseen.

- Muusiteknologia keksittiin jo 90-luvun puolivälissä, mutta sitten mentiin tähän, että on vähemmän rengasvaihtoehtoja, ja muusi poistettiin. Rengasrikot harvoin ratkaisivat ralleja, kun ajettiin muuseilla, Latvala sanoi.

- Nyt valitettavasti ollaan siinä tilanteessa, että rengasrikko voi viedä voiton – kuten täällä Ottin tapauksessa. Rengasrikoilla on niin suuri merkitys tällä hetkellä, että siinä mielessä näkisin muusit positiivisena asiana, Toyota-kuljettaja lisäsi.

Latvalalle tarjolla jämäpiste

Latvala on Korsikan MM-rallissa kymmenentenä ennen sunnuntain kahta erikoiskoetta. Lauantaina tullut toinen rengasrikko ei enää vaikuttanut suomalaisen sijoitukseen.

- Menin vähän aggressiivisemmin ja yritin käyttää koko tien hyväksi. Siitä seurasi rengasrikko, kun asvaltin terävä reuna rikkoi renkaan. Tulipahan nyt jotain opittua, sillä perjantaina renkaanvaihto kesti pidempään, mutta nyt se meni nopeammin, Latvala veisteli.

LUE MYÖS: Teemu Suninen saa kovan kirittäjän MM-rallin päätöspäivään – "Pitää yrittää täysillä"

Mikäli kanssakilpailijoille ei tule ylimääräistä ohjelmaa rallin päätöspäivänä, Latvalalle on tarjolla vain yksi MM-piste kymmenennestä sijasta. Pottia on mahdollisuus kasvattaa kilpailun päättävällä Power Stage -erikoiskokeella, jolla jaetaan lisäpisteitä viidelle nopeimmalle kuljettajalle.

- Siellä yritetään hyökätä, mitään muuta ei ole tehtävissä. Katsotaan, mitä voimme saada sieltä, Latvala sanoi. 

Lisää aiheesta:

Ratkaiseeko taktinen peli MM-rallin voiton? Toyotan suomalaispomo avaa kuumaa aihettaKalle Rovanperä ennustaa yllätyksellistä iltapäivää – sade ja rengaspeli heittävät haasteenJari-Matti Latvala hehkutti uskomatonta tilannetta – ”Tällaista ei voi edes kuvitella”Kalle Rovanperältä suoraa puhetta: ”Kyllähän se paskalta tuntuu”Kalle Rovanperä valitti ongelmista ennen rajua keskeytystään – Jari-Matti Latvala paljasti mistä oli kyseJari-Matti Latvala tuskaili Kalle Rovanperän kohtaloa – Toyotan keihäänkärkenä nyt todellinen yllätysmies
RalliJari-Matti LatvalaTommi MäkinenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen07:11
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä teki "erikoisen päätöksen" – suomalaistähti haastajan asemassa: "Ei se ainakaan helpota"

  • 2.11.09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa