Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lapset eivät pääse kohta someen omin luvin – ikäraja vielä auki

EU-asetuksessa ikärajaksi on määrätty 16 vuotta, mutta jäsenvaltioilla on oikeus alentaa sitä aina 13 vuoteen.
EU-asetuksessa ikärajaksi on määrätty 16 vuotta, mutta jäsenvaltioilla on oikeus alentaa sitä aina 13 vuoteen.Gennadiy Kravchenko
Julkaistu 30.09.2017 06:48

MTV UUTISET - STT

Alaikäiset tarvitsevat vanhempiensa luvan verkkopalveluiden kuten sosiaalisen median käyttöön, kun EU:n tietosuoja-asetusta aletaan soveltaa ensi vuonna. Suomessa useat lastensuojelujärjestöt esittävät ikärajan asettamista 13 vuoteen. Tätä nuoremmilta vaadittaisiin huoltajan suostumus.

Huoltajien lupia aletaan vaatia muun muassa some-palveluihin ja puhelinsovelluksiin, jotka tallentavat käyttäjän tietoja.

EU-asetuksessa ikärajaksi on määrätty 16 vuotta, mutta jäsenvaltioilla on oikeus alentaa sitä aina 13 vuoteen. Suomessa uudistusta valmisteleva työryhmä ehdottaa joko 13:n tai 15 vuoden ikärajaa.

Ikärajaa koskevassa järjestöjen kannanotossa ovat mukana muun muassa Pelastakaa Lapset ry, Lastensuojelun Keskusliitto, Mediakasvatusseura ja Mannerheimin Lastensuojeluliitto (MLL). Niiden mukaan liian korkea ikäraja voi haitata lasten ja nuorten yksityisyyttä ja osallistumisen oikeutta.

Uudistukseen liittyy myös avoimia kysymyksiä. Vielä on auki, kuinka lupia kerättäisiin. Jos varmennus annetaan esimerkiksi luottokortilla, riskinä voi olla perheiden syrjiminen sosioekonomisen aseman perusteella. Epäselvää on myös esimerkiksi se, kuinka lapsen ikä varmistetaan verkkopalvelussa.

Suojelu ja oikeudet tasapainoon

– Lasten digitaaliset oikeudet ovat tasapainoilua suojelun ja osallisuuden välillä, summaa mediakasvatuksen suunnittelija Rauna Rahja MLL:sta.

Hänen mukaansa henkilötietojen suojan parantaminen on hyvä asia. Riskinä lupapakossa kuitenkin on, että lapset voivat joutua eriarvoiseen asemaan huoltajien osaamisen tai viitsimisen perusteella. Pulma koskee myös kouluja, sillä niissä käytetään yhä enemmän digiaineistoja, joiden käyttöön voidaan tarvita lupia.

Lapset ja nuoret kannattavat itse 15 vuotta alhaisempaa ikärajaa, selviää Lastensuojelun Keskusliiton nuorille suunnatusta kyselystä, joka julkaistaan lokakuussa. Vastaajista neljä viidesosaa oli tätä mieltä.

– Noin puolet kyselyn kohderyhmästä oli kysynyt vanhemmalta lupaa jonkun verkkopalvelun käyttöön, kertoo kyselystä raportin tehnyt Reetta Kallio.

Nuorista valtaosa kertoi käyttäneensä jotain sosiaalisen median palvelua alle 13-vuotiaana. Mielenkiintoista oli, että yhdeksän kymmenestä kertoi myös vanhempiensa tienneen siitä.

Lisää aiheesta:

Lapset ja nuoret itsekin huolissaan ruutuajastaan ja keskittymisvaikeuksistaan – Terapeutti-Villen kiistellystä ehdotuksesta ratkaisu?Vanhemmat voivat tietämättään asettaa lapsensa vaaraan verkossa: "He eivät ymmärrä, miten tietoja tallennetaan ja jaetaan""Alaikäiset" eivät piittaa ikärajoista ja rynnivät someen – "hallituksen pitää puuttua asiaan"Siiri, 17: Nuorten liika rajoittaminen netissä on väärin – "Kokisin, että vanhemmat eivät luottaisi minuun enkä saisi kasvaa aikuiseksi"Yle: Sosiaalisessa mediassa uusi ikäraja – otetaan käyttöön Suomessa jo ensi vuonnaRuotsissa suunnitellaan sosiaaliselle medialle ikärajaa – EU-direktiivi voi vaikuttaa Suomeenkin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:37
    Espoo

    Espoossa kadonnut tyttö on löytynyt

  • Eilen20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • Eilen20:35
    KRP

    KRP tutkii epäiltyä terrorismin rahoittamista – kiinniottoja Kakkois-Suomessa

  • Eilen19:15
    Sää

    Tiesitkö, että sadetutka ei näytä kaikkea sadetta? Sääilmiö kasteli meteorologinkin

  • Eilen18:30
    Eduskunta

    Kansanedustaja joutui sairaalaan: Putosi pahasti hevosen selästä