Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Länsimetrofarssi jatkuu: Yhtiö tarvitsee 104 miljoonaa Espoolta ja Helsingiltä lainatakaukseen

2:28Länsimetron hinta jo 1186 miljoonaa euroa
Julkaistu 14.11.2016 16:37

MTV UUTISET - STT

Länsimetron kustannusarvio on ylittynyt reippaasti. Yhtiö kertoo, että metron kokonaiskustannusarvio nousee 1 186 miljoonaan euroon. Yhtiö tarvitsee 104 miljoonan korotuksen lainatakaukseen Espoolta ja Helsingiltä.

Edellisen arvion mukaan rakennuskustannukset olisivat olleet 1 088 miljoonaa euroa.

Länsimetron hallituksen puheenjohtaja Olli Isotalo kertoo, että kustannusylityksen kokoluokka on yllättävä. Hänen mukaansa yhtiö on nyt koettanut arvioida kustannukset sitä taustaa vasten, ettei summaa tarvitse enää lähteä arvailemaan väärin.

Hän kertoo, että yhtiö on informoinut tänään Espoon ja Helsingin kaupunkeja kustannuksista, joita metrohankkeen saattaminen loppuun vaatii.

– Vasta tänään tämä valmistui. Aikaisemmin ei juuri pystytty informoimaan, Isotalo kertoi STT:lle.

Samassa yhteydessä Länsimetro erotti toimitusjohtaja Matti Kokkisen. Uusi toimitusjohtaja on rakennusinsinööri Ville Saksi.

Isotalo kertoo, että yhtiön hallitus on arvioinut toimitusjohtajan asemaa koko ajan. 

– Kokonaisarvion perusteella päätettiin, että näin nyt toimitaan, hän sanoo.

Myöhästymiseen monia syitä

Yhtiön mukaan kustannusennustetta on nostanut muun muassa ennakoitua vaikeammat louhintaurakat, rakennusmääräysten vaatimusten muutokset ja tilantarpeiden kasvu, mukaan lukien tekniset tilat, savunpoisto ja esteettömyyden toteuttaminen asemien molemmilla sisäänkäynneillä.

Helsingin Sanomat kertoi lokakuun lopulla, että Länsimetron myöhästymisen taustalla on enemmän ongelmia, kuin mitä on aikaisemmin luultu. Lehti kertoi, että savunpoistoluukkujen lisäksi myöhästymistä ovat aiheuttaneet väärin asennettu virtakisko sekä tunneliin jäänyt kivipöly, joka tukkii junien tunnistimet ja pahimmillaan rikkoo junat. 

Länsimetron oli alun perin tarkoitus aloittaa elokuussa, mutta hanke on pahasti viivästynyt. Länsimetro ei ole kertonut uutta arviota aloittamisajasta.

Myös Helsingin kaupunki selvittää

Alkusyksyllä Helsingin kaupunki tilasi selvityksen Länsimetron viivästyksen syistä BDO:lta. BDO kuitenkin luopui selvitystoimeksiannosta eturistiriidan takia. Selvitystoimeksianto siirtyi Deloittelle, ja selvityksen oli määrä valmistua lokakuun loppuun mennessä.

Marraskuun alussa Helsingin apulaiskaupunginjohtaja Pekka Sauri esitti selvitystyön lykkäämistä siihen asti, kunnes Länsimetron oma selvitys valmistuu vuoden loppuun mennessä. Silloin kaupunginhallituksen puheenjohtaja Tatu Rauhamäki (kok.) kertoi, että konsultointiyritys Deloitten selvitys vaikuttaa olevan suppeampi kuin mitä kaupunginhallitus toimeksiannossaan toivoi.

Länsimetron viivästymistä on seurattu tiiviisti tänä syksynä. Katso uutisvideot:

2:06Länsimetro kiistää HS:n väitteet viivästymisestä –"Syyt testeissä, ei virtakiskoissa"

1:49Länsimetron viivästymisestä harmia yrittäjille

Lisää aiheesta:

Länsimetro uhkaa taas myöhästyä – HSL varautui korvaavaan liikenteeseen kesään 2018 astiLänsimetron surullisenkuuluisa saaga: Viivästyksiä, tyrittyjä asennustöitä ja sadoilla miljoonilla paisunut budjettiJättilaskuille löytyi syitä: Näin Länsimetro-yhtiö itse selittää miljardikustannuksetLänsimetro kertoo huomenna arvion valmistumisen aikataulustaLänsimetro kiistää HS:n väitteet viivästymisestä – "Syyt testeissä, ei virtakiskoissa"Länsimetron viivästymisen maksumiehet ja syylliset yhä auki – paikalliset ihmettelevät farssia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:48
    Kotimaa

    Lappajärvellä tapahtui jotain mullistavaa 74 miljoonaa vuotta sitten

  • 18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • 18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • 17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa

  • 16:41
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut mies on löytynyt