Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lännen Media: Huostaanotto pelastanut useita lapsia joutumasta Syyriaan – perheiden radikalisoituminen on näkynyt pääkaupunkiseudun lastensuojelussa jo vuosia

Kuvituskuva
Kuvituskuva
Julkaistu 29.09.2019 09:40

MTV UUTISET – STT

Lastensuojeluviranomaiset ovat estäneet viime vuosina useiden lasten joutumisen Syyrian taistelualueille, uutisoi Lännen Media.

Helsingin kaupungin lastensuojelun päällikkö Saila Nummikoski kertoo Lännen Medialle, että taistelualueille lähteneiden radikalisoituneiden perheiden lapsia on sijoitettu kiireellisesti kodin ulkopuolelle.

Sijoituspäätökset on tehty pääkaupunkiseudulla. Nummikoski ei ota kantaa siihen, kuinka monta sijoituspäätöstä lastensuojeluviranomaiset ovat tehneet.

– En kommentoi sijoitettujen lasten määrää, mutta ilmiön laajuuden näkee siitä, miten paljon suomalaisia al-Holin leirillä Syyriassa on. Se antaa hyvän kuvan tilanteesta, Nummikoski sanoo.

Ylen tietojen mukaan al-Holin leirillä Koillis-Syyriassa on kymmenkunta suomalaista naista ja heidän noin 30 lastaan. Nummikoski kertoo, ettei taistelualueille pyritä enää samassa mittakaavassa kuin vielä muutama vuosi sitten.

Lännen Median mukaan perheiden radikalisoituminen on näkynyt pääkaupunkiseudun lastensuojelussa jo vuosia. Sosiaalityöntekijöitä on viime vuosina koulutettu tunnistamaan radikalisoituminen ja väkivaltainen ekstremismi yhä paremmin.

Lisää aiheesta:

HS: Supo on huolestunut jihadistisista perheistä, joissa katsellaan terroristijärjestöjen videoita – joissakin perheissä lapset saavat leikkiä vain aseillaNäin al-Holin leiriltä paenneet lapset ja äidit totutetaan suomalaiseen arkeen – MTV kysyi, miten lastensuojelu toimii erityisessä tilanteessaKaksi al-Holin lasta tuotiin pikavauhtia Suomeen, syynä heidän haavoittuva asemansa – tämä heidän kohtalostaan tiedetäänMTV Uutiset selvitti: Näin al-Holin suomalaisorvot tuodaan Suomeen ja näin heille täällä käy – "Tässä on lapsia, jotka ovat kokeneet hurjia"Helsinki on viime keväästä asti ollut varautunut al-Holin alueelta mahdollisesti palaaviin lapsiin ja äiteihin: "Eri palveluissa on tieto, että saattaa tulla palaajia"LM: Isis-lapsia on palannut kriisi-alueelta Suomeen – tarkka määrä ei tiedossa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:53
    Sijoittaminen

    Suomalaiset innostuivat sijoittamaan syyskuussa

  • 11:51
    Sää

    Uutta tietoa talvikaaoksesta, lunta eteläänkin: "Saa varpaillaan olla"

  • 11:42
    Rikos

    Yle: Ruotsissa seksuaalirikoksista tuomittu sai jatkaa lastenlääkärinä Suomessa, koska rikos oli tehty vapaa-ajalla

  • 11:40
    Palkinnot

    Minna Canth -palkinnon ehdokkaat julki

  • 11:21
    Kansanedustajat

    Iltalehti: Sopeutumiseläkkeiden lakkauttamisesta miljoonien säästöt