Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lämmön ystäville hyviä uutisia!

5:07Liven sää 24.9Kuinka epätavallinen Helsingin jättisalama oli, minkälaista säätä on luvassa ensi viikolla? MTV Uutiset Liven säälähetys kertoo.
Julkaistu 24.09.2023 17:05
Toimittajan kuva
Christian Soininvaara

christian.soininvaara@mtv.fi

Etelä-Suomessa on päästy nauttimaan syksylle epätyypillisen lämpimistä säistä. Tällä viikolla säätyyppi muuttuu sateisemmaksi, kertoo meteorologi Joonas Koskela.

Videolta yllä selviää, mistä Helsingin kovaääninen salamanisku johtui ja miltä ensi viikon sää näyttää.

Laaja matalapaineen alue nostattaa sadealueita Suomen yli ja lämpimin ilma jää maan eteläpuolelle.

– Suomessa on suhteellisen lämmintä ainakin alkuviikosta. Jännä nähdä, mitä loppuviikosta tapahtuu. Jos matalapaineen alue siirtyy Suomen yli koillisen puolelle, sitten meille voi virrata kylmempää ilmaa, Koskela kertoo.

Ennuste on vielä epävarma lämpötilojen osalta, mutta ennusmerkkien mukaan sateenvarjo kannattaa olla mukana.

Lue myös: Kova salamanisku tallentui Miikan lapsen itkuhälyttimeen Helsingissä – "Ehkä suurimpia ääniä mitä olen kuullut"

– Tämän hetkisten ennusteiden mukaan tavallista lämpimämpi syyssää saa jatkoa. Myös sateita tulee ja menee. Ajoitukset sateiden osalta on vielä auki. Jos pilvisyys elää etelässä ja sää onkin aurinkoisempaa, lähelle 20 astetta varmasti mennään, Koskela jatkaa.

Myös Lapin sääennuste näyttää lämpimältä.

– Lappiin oli jo luvattu hieman kylmempää säätä maanantain kartassa, mutta myös siellä lämpötilat voivat nousta ensi viikolla 10–15 asteen välille, Koskela jatkaa.

Lue myös: Herttoniemen "supersalama" iski nelinkertaisella voimalla ja sai meteorologin hämilleen – "Koko maailma välähti silmissä"

Kirkas väläys pelästytti perheet ja katkaisi metroliikenteen Helsingissä – "En ole koskaan kuullut niin kovaa jyräystä"

Lisää aiheesta:

Sään kuukausiennuste kertoo märästä käänteestä: "Aika rankkaa sadetta"Syksy saapuu jo Suomeen – näin se näkyy sääkartoillaHelteen haikailijat, menkää ulos jo tänään – ensi viikko on märkä, mutta lämpö hipoo itäistä kylkeämme: "Jos haluaa olla toiveikas..."Lähes Suomen kokoinen sadealue puskee pian luoteesta – mutta kesä ei ollutkaan vielä tässä! "Näyttää aika lämpöiseltä"Ensi viikolle luvassa helleyllätys? Lämpö voi kivuta yli +25 asteen suuressa osassa maata – "Meillä on paremmat kelit kuin Espanjassa"Uskomattomat megahelteet jatkuvat ensi viikolla! Monena päivänä lähennellään +30, sitten käänne: Saderintama uhkaa lakkiaisia
SääSyksyUutisohjelmien aiheetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen11:59
    Talvi

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • Eilen11:46
    Syksy

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä

  • pe20:28
    Eurooppa

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä

  • pe11:09
    Halloween

    Suomea hellii nyt märkä lämpö

  • pe07:23
    Hirmumyrskyt

    Melissa tappanut kymmeniä – "Kaikki on mennyttä"