Päijät-Hämeen käräjäoikeus on tuominnut entisen lahtelaisen paikallispoliitikon Simon Ekpan kuuden vuoden vankeuteen terrorismirikoksista.
Syytteet liittyivät Kaakkois-Nigeriassa sijaitsevaan Biafran alueeseen, jossa Simon Ekpa, 40, on syntynyt.
Käräjäoikeuden mukaan Ekpa pyrki vuosina 2021–2024 edistämään Biafran alueen itsenäistymistä laittomin keinoin Suomesta käsin.
– Hän hankkiutui sosiaalista mediaa käyttäen poliittisesti vaikutusvaltaiseen asemaan ja hyödynsi keskeisen nigerialaisen separatistiliikkeen sekaannusta ottaakseen siinä merkittävän roolin -- Liikkeen alaisuuteen perustettiin myös aseellisia ryhmiä, jotka käräjäoikeus katsoi terroristiryhmiksi. Ekpa varusti ryhmiä aseilla, räjähteillä ja ampumatarvikkeilla kontaktiverkostonsa kautta, käräjäoikeus katsoi.
Oikeuden mukaan Ekpa sai tietoa taisteluista ja tiesi myös, että hänen hankkimansa aseistus johti ihmisten kuolemiin.
Lue myös: "Biafran pääministeri" sai terrorismisyytteet – myös huomattavat sometulot joutuvat syyniin
Kehotti väkivaltaan X:ssä
Terroristiryhmän toimintaan osallistumisen lisäksi Ekpa tuomittiin terroristisessa tarkoituksessa tehdystä julkisesta kehottamisesta rikokseen.
Käräjäoikeuden mukaan hän kehotti ja houkutteli X-tilinsä seuraajia tekemään rikoksia Nigeriassa.
– Ekpa on julkaisuissaan kehottanut biafralaisia käyttämään väkivaltaa Nigerian joukkoja ja fulani-heimon jäseniä vastaan. Ekpa on eri termeillä viitannut joko suoraan tai kiertoilmaisuilla väkivaltaan ja tappamiseen, tuomiossa sanotaan.
Oikeuden mukaan Ekpalla oli X-tilillään enimmillään noin 179 000 seuraajaa. Hänen kaikkia viestejään oli katsottu 226 miljoonaa kertaa ja niihin oli reagoitu tai niitä oli jaettu 20,8 miljoonaa kertaa.
Oikeuden mukaan Ekpa kehotti X:ssä ihmisiä iskemään myös omaisuuteen, kuten viranomaisten käytössä oleviin rakennuksiin ja öljy-yhtiöiden omaisuuteen.
