Lääkäri lähetyksessä: Leipä ja maito köyhää ravintoa
Studio55.fi-ohjelmassa vieraillut lääkäri Olli Sovijärvi uskoo ruokavaliolla olevan iso merkitys autoimmuunisairauksien puhkeamisessa.
Studio55.fi-ohjelman lähetyksessä vierailleen lääkäri Olli Sovijärven mukaan suomalaisten ruokavalio kaipaisi uudistamista. Hänen mukaansa muun muassa suomalaisten suosimat leipä ja maito eivät ole hyväksi terveydelle.
– Kuulostaa rajulta, mutta ne ovat aika heikkoravinteisia ja lisäksi niissä on haitallisia ravintoaineita, kuten gluteenia. Viljakasveilla on omia suojautumismekanismeja, että niitä ei syötäisi, mutta olemme oppineet manipuloimaan ja prosessoimaan tätä. Valitettavasti tämä aiheuttaa hirveitä terveydellisiä ongelmia suurelle osalle ihmisistä, Sovijärvi totesi lähetyksessä.
– Vilja ja maitotuotteet ovat suhteellisen köyhää ravintoa verrattuna kasvi- ja eläinkunnan tuotteisiin, joissa taas ei tyypillisesti ole minkäänlaisia haittaravinteita. Ainakin itse syön mieluummin niin, että saan runsaasti ravinteita, ja toisaalta vältän haitallisia ravinteita.
Sovijärvi katsoo asiaa evoluution näkökulmasta. Hän kehottaa pohtimaan, miten ihminen on kehittynyt ja että millainen ihmisen ruokavalio oli hyvin pitkään ennen maatalouskulttuurin syntymistä.
– Jos miettii suomalaista geeniperimää, olemme kaikista lähinnä metsästäjä- ja keräilijäperimää. Siedämme myös tästä aspektista huonosti pääasiallista nykyistä ruokavaliotamme. Katson että tämä on osittain syynä siihen, että ongelmia on kehittynyt.
Sovijärvi puhuukin paleoruokavalion puolesta.
– Siinä ruokavaliosta on kyse mahdollisimman ravinteikkaasta ja toisaalta mahdollisimman vähän antiravinteita sisältävästä ruuasta. Ajatellaan, että tämäntyyppinen ruokavalio sopii meille parhaiten ja omakohtaisen kokemukseni mukaan se sopii erittäin hyvin.
Klikkaa kuvaa ja katso lääkäri Olli Sovijärven haastattelu.
Studio55.fi
Uusimmat
-
23:26
Kreml: Ukrainan rajan läheisillä venäläisalueilla lähetettiin Putinin väärennetty puhe – MTV seuraa sotaa
-
22:52
Mitä astronautit syövät avaruudessa? Mars-lennoille kehitettiin nyt jotain ennennäkemätöntä
-
22:23
EU asetti pakotteita oppositioaktivisti Kara-Murzan vangitsemiseen osallistuneille venäläisille virkamiehille
-
22:16
Craig Breenin kumppani juoksi huippuajan – julkaisi kuvan koskettavasta yksityiskohdasta
-
22:13
Asuntokaupan myyntiluvut jatkavat karua linjaa: "Näin vaikeaa tilannetta ole ollut koskaan"
-
21:38
EKP:n pääjohtaja varoittaa hintapaineiden jatkuvan
-
21:31
Puolueeton Sveitsi kohtaa painetta muilta mailta – missä menee Sveitsin rajat?
-
21:15
Taksikuski Kari Pajunen kuristettiin tajuttomaksi kesken työvuoron Vantaalla – hyökkääjälle tuomio
-
21:00
"Joko voidaan avata samppanja?" – Salkkarit-Sallan pienokainen syntyy
-
20:56
Väite sotarintamalta: Ukraina saanut Leopard-tankkeja käyttöönsä taistelukentille
-
20:50
Joonas, 28, on valmis rakastumaan Love Islandilla – näin hän kuvailee unelmakumppaniaan
-
20:31
Lionel Messin lähdöllä miljoonaluokan seuraus
-
20:30
Leijonien MM-hyökkääjä teki NHL-sopimuksen
-
20:21
Nainen puukotti miestä 9 kertaa kuukausia jatkuneen lähisuhdeväkivallan päätteeksi – oikeuden mukaan "ei hengenvaaraa"
-
20:20
Miten Ukraina ja Venäjä mahtuvat samaan neuvottelupöytään Helsingissä? Näin vastaa ulkoministeriö
-
20:14
Näinkin voi käydä: Juoksumatto veti naisen leggingsit nilkkoihin kesken treenin
-
20:00
Nämä parit muodostuvat ensimmäisessä Love Island -jaksossa – varo juonipaljastuksia!
-
19:51
Elina Lampela seiväskisan voittoon Tshekissä
-
19:44
Yhdysvalloissa republikaanien presidenttiehdokaslista kasvaa – entinen varapresidentti Mike Pence ilmoittautui kisaan
-
19:21
Marketan poika joutui vankilaan – alkusokista toivottuaan äiti päätti toimia vankien hyväksi: "Minulla on nyt toivo"
-
Lataa lisää