Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Espanjalaiset puhelinroistot veivät suomalaissenioreilta yli 300 000 euroa

Esitutkinnan aikana Keskusrikospoliisi on tehnyt tiivistä kansainvälistä yhteistyötä eri maiden oikeus- ja poliisiviranomaisten kanssa.
Esitutkinnan aikana Keskusrikospoliisi on tehnyt tiivistä kansainvälistä yhteistyötä eri maiden oikeus- ja poliisiviranomaisten kanssa. MTV Uutiset
Julkaistu 19.08.2024 15:49
Toimittajan kuva

Johanna Pakarinen

johanna.pakarinen@mtv.fi

Poliisin mukaan esitutkinnan perusteella on syytä epäillä, että ulkomailta johdettujen petosten vuoksi uhrit ovat menettäneet yhteensä satojatuhansia euroja. Tekijät valitsivat kohteikseen iäkkäitä henkilöitä.

Keskusrikospoliisi on kesästä 2023 lähtien selvittänyt laajaa petossarjaa yhdessä muiden poliisilaitosten kanssa. Poliisi kertoo asiasta tiedotteessaan. Rikoksissa oli kyse siitä, että uhreihin oltiin yhteydessä puhelimitse ja heitä taivuteltiin virusuhkaan vedoten siirtämään rahaa väitetyille turvatileille. Poliisin mukaan todellisuudessa rahat päätyivät epäiltyjen hallinnoimille pankkitileille. 

Nyt valmistuneen esitutkinnan perusteella 13 henkilöä epäillään muun muassa törkeistä petoksista, törkeästä rahanpesusta, petoksista ja petoksen yrityksistä. Valtaosa epäillyistä on suomalaisia, mutta joukossa on myös muutamia muiden maiden kansalaisia. Esitutkinnan aikana Keskusrikospoliisi on tehnyt tiivistä kansainvälistä yhteistyötä eri maiden oikeus- ja poliisiviranomaisten kanssa. 

Esitutkinnan aikana kymmenkunta henkilöä on ollut vangittuna. Tutkinnassa ilmeni, että epäillyt toteuttivat rikoksia pääosin Espanjasta käsin. Espanjan poliisiviranomaiset pidättivät Suomen pyynnöstä osan epäillyistä Aurinkorannikolla syksyllä 2023 ja keväällä 2024. 

Esitutkinnan perusteella on syytä epäillä, että ryhmän toiminta on ollut suunnitelmallista ja järjestäytynyttä. Tutkinnassa ilmi tulleiden tietojen perusteella samaan ryhmään kuuluvia henkilöitä on voitu yhdistää myös muihin maihin kohdistettuihin vastaaviin tekoihin. 

– Tekijät ovat Espanjasta käsin soittaneet pääosin suomenkielisiä huijauspuheluita, jotka on pyritty kohdistamaan nimenomaisesti iäkkäämpiin henkilöihin. Puhelut ovat näyttäneet tulevan suomalaisesta suuntanumerosta. Huijauspuhelut ovat noudattaneet tiettyä käsikirjoitusta, jossa uhria on ohjattu siirtämään rahaa tuntemattomalle tilille. Uhrien on väitetty muun muassa joutuneen virushyökkäyksen kohteeksi, kertoo tutkinnan yleisjohtaja, Keskusrikospoliisin rikosylikomisario Janne Takkunen. 

Petossarjaan liittyviä uhreja on tunnistettu noin seitsemänkymmentä. Esitutkinnan perusteella uhrit ovat menettäneet yhteensä yli 320 000 euroa. Petoksien avulla hankittua rahaa tekijät siirsivät eri pankkitilien kautta Suomessa ja ulkomailla. Esitutkinnassa ilmeni myös käteisen rahan kuljettamista Suomesta Espanjaan. 

Osassa tapauksista pankit, paikallispoliisi sekä Keskusrikospoliisin Rahanpesun selvittelykeskus ovat yhteistyöllään pystyneet estämään lähes 385 000 euron siirtymisen epäiltyjen käyttämille tileille, tai omaisuutta on saatu muutoin palautettua uhreille. Tavoiteltu rikoshyöty on ollut yhteensä 704 000 euroa. 

Kokonaisuus on siirtynyt syyteharkintaan Etelä-Suomen syyttäjäalueelle.

Muista suojata pankkitunnuksesi

Tietoverkkoavusteiset petokset kehittyvät yhä ammattimaisempaan suuntaan. Poliisi haluaa muistuttaa, että pankkitunnuksia ei tule luovuttaa puhelun, tekstiviestin tai sähköpostin välityksellä. Myöskään rahaa ei tule siirtää tuntemattomalle tilille sovelluksen, linkin tai muun ohjeistuksen kautta. Poliisi neuvoo ihmisiä olemaan luovuttamatta pankkitunnuksia ulkopuoliselle minkään syyn perusteella, sillä huijausyrityksissä käytetyt selitykset vaihtelevat. 

Poliisi neuvoo petoksen uhreja olemaan välittömästi yhteydessä omaan pankkiisi tapahtuneesta. Tee tämän jälkeen asiasta rikosilmoitus poliisille. 

Lue lisää: Pankkivirkailijana esiintynyt huijari vei uhrilta omaisuutta pankkikortista revolveriin

Lahden ampumatapauksen seitsemän kiinniotettua vapautettu

Lisää aiheesta:

Suomalaisilta eläkeläisiltä huijattu miljoonia – "Menettäneet koko elämänsä mittaiset säästöt"Poliisi: Tyhjältäkin tililtä voidaan viedä kymppitonneja – turkulaismies huijasi uhreiltaan jättisummanPoliisi paljasti suuren petoskokonaisuuden, kymmeniä uhreja – "Huijauksena tämä menee juuri siihen kategoriaan"Poliisi osallistui katalan verkkorikospalvelun kaatamiseen: Suomessa satoja uhrejaParikymppinen mies kalasteli verkkopankkitunnuksia, tutkinnassa yli 400 petosta – uhreina etenkin S-pankin asiakkaatErikoinen petosvyyhti syyttäjälle: Yhdysvaltalaisilta vohkituilla luottokorttitiedoilla osteltiin suomalaisesta verkkokaupasta tavaraa liki 170 000 eurolla
PoliisiHuijauksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • 14:57
    Kadonneet

    Tämä mies matkusti Ilomantsiin ja katosi viikkoja sitten – oletko nähnyt häntä?

  • 12:58
    Lahti

    Lahdessa etsitty ampuja saatu kiinni

  • 12:54
    Huijaukset

    Poliisi varoittaa Ritvoja

  • 12:43
    Kadonneet

    Lauttasaaren kadonnut löytyi