Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

La Ligan yllättäjäjoukkue nöyryytti Barcelonaa – huonoin aloitus kauteen 25 vuoteen

Lionel Messi
Lionel Messi2019 Getty Images
Julkaistu 22.09.2019 08:21
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

@MarkoLeppnen

La Ligan kärkijoukkue Granada CF nappasi komean 2–0-voiton FC Barcelonasta. 

Granada aloitti maalinteon jo toisella minuutilla, kun Ramon Azeez pääsi puskemaan pallon takatolpalta sisään. Alvaro Vadillo lisäsi johtoa rangaistuspotkusta 66. minuutilla. 

Granada nousi voiton ansiosta viiden ottelun jälkeen koko sarjan ykköseksi kolmella voitolla ja yhdellä tasapelillä. Barcelona on sen sijaan vasta seitsemäntenä (kaksi voittoa, yksi tasapeli, kaksi tappiota). 

Barcelonan valmentaja Ernesto Valverde otti täyden vastuun siitä, että seuran alku La Ligassa on ollut huonoin 25 vuoteen. Barcelona ei ole voittanut vieraspeliä sitten viime huhtikuun missään sarjassa. 

LUE MYÖS: Neymarin Barcelona-paluun kariutuminen oli kova kolaus Lionel Messille – "Hän kertoi, miten asiat etenivät"

– Olen huolissani, koska emme saa tuloksia aikaan vieraskentällä. Neljä vierastappiota osoittavat, että emme ole hyvässä tilanteessa, hän sanoi. 

Valmentaja oli niin ikään huolissaan siitä, että joukkue on päästänyt omiin jo yhdeksän maalia. 

– Se ei ole hyvä tilasto, eikä linjassa sen kanssa, mitä olemme tehneet viime vuosina. Pelaajat ovat näyttelijöitä, mutta lopulta valmentaja on vastuussa siitä mitä tapahtuu. 

Lionel Messi tuli sisään vasta vaihdosta, koska hän ei ole vielä täydessä pelikunnossa loukkaantumisen jäljiltä. 

Lisää aiheesta:

FC Barcelonalta nolo kyykkäys pikkuseuraa vastaan: "Hyvin vaikea ymmärtää"Diego Simeone sai vihdoin haluamansa, kun Barcelona kaatui – katso tähtiveskarin älytön mokaHarvinainen tilitys! Raivostunut Lionel Messi laukoi suunsa puhtaaksi: "Olemme heikko joukkue"Fanit vaativat Valverden potkuja – ”Hän on liian yksinkertainen Barcaan”Real Madridin painajainen jatkuu, tähtipelaajalta rohkea purkaus – "Olemme helvetin syvällä"Mitä ihmettä, Real Madrid! Mieletön 73 ottelun putki katkesi nöyryyttävällä tavalla
La LigaJalkapalloLionel MessiBarcelonaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

La Liga
  • Eilen23:52
    Mestarien liiga

    Real Madrid -ikoni sikaili itsensä pihalle

  • Eilen15:38
    Mestarien liiga

    Atletico Madridille huonoja uutisia huippukamppailun alla — hyökkääjätähti sivuun

  • Eilen08:00
    Mestarien liiga

    Hallitseva mestari yhä suursuosikki – asiantuntijalta vuolas ylistys aliarvostetulle tähdelle: "Käsittämätön pelaaja"

  • Eilen07:00
    Jalkapallo

    Jalkapallon maailmanmestari: Ura ohi 31-vuotiaana

  • 7.9.19:12
    Jalkapallo

    Supertähti syyttää Disneylandia rasismista – "Häpeällistä"