Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kysy kotitalousopettajalta!

Julkaistu 03.01.2014 13:17(Päivitetty 17.04.2014 14:14)

MTV LIFESTYLE

Leivontanurkassa kotitalousopettaja Arja Elina Laine vastaa lukijoita askarruttavaan leivontakysymyksiin. 

Aiemmat kysymykset ja vastaukset:

Kysymys: Miten pullista saisi kevyitä ja ilmavia eikä sellaisia painavia ja tiiviitä, mitä minulla aina tulee?

Pullataikina kannattaa alustaa mahdollisimman vähillä jauhoilla ja mahdollisimman pitkään, jolloin taikinasta ei tule liian tiivis, vaan alustamalla siihen on saatu hyvä sitko. Se pitää taikinan rakenteen hyvänä vähemmälläkin jauhomäärällä. Pullaa tehdessä kohotus on tehtävä kahteen kertaan: taikinana ja pullina. Kohotus on hyvä tehdä lämpimässä paikassa, jotta ne kohoavat kunnolla. Pullia paistettaessa pitää varoa liian pitkää paistumista. Ota pois uunista hieman aiemmin kuin uskoisitkaan niiden olevan kypsiä.

Kysymys: Millä muulla kuin kananmunalla voi voidella pullat, että tulee kiva rusketus? En pidä kananmunan mausta pullan päällä?

Voit voidella pullat esimerkiksi maitosokerilla tai maitokahvilla jossa on sokeria. Nämä ovat vanhan ajan kikkoja, näin äitini on ainakin tehnyt. (Esim. desiin maitoa 1-2 rkl sokeria)

Kysymys: Miksi kaupan korvapuustit maistuvat ja tuntuvat "kuivilta" jo tuoreina?

Pullia pitää paistaa mahdollisimman vähän, jotta ne eivät kuivu. Liika paistaminen kuivattaa. Uuneissa on eroja, ja siksi jo lyhyempi kuin suositusaika saattaa riittää, mikäli sinulla on tehokas uuni. Esimerkiksi kiertoilmauunissa paistoaika on lyhyempi. Mikäli pullat ehtivät sulaa ennen paistoa, lyhyempi paistoaika riittää. Toki voit sulattaa ja kohottaa valmiitakin pullia ennen paistoa, mikäli haluat niistä vieläkin mehevämpiä.

Kysymys: Hei! Miten saisin Tiian innostumaan leipomisesta? Olisiko hyvää suklaakakku ohjetta? – Katri

Arja vastaa: No hei! Tässä olisi ihan resepti, Naistenpäivän suklaa-kirsikkakakku. Sitä voit tarjota vaikka ystävänpäivänä.

Kysymys: Hei kaima :) Noista blineistä kysyisin? Mitä jauhoja suosittelisit käytettäväksi taikinaan? Pitääkö taikina turvottaa, kuten lättyjen kanssa tehdään? Kiitos :) –Arja-mummi

Arja vastaa: Hei! Kyllä tattarijauhot ovat mielestäni ne ainoat oikeat jauhot blineihin, mutta toki jauhojen laatu on vähän makuasia. Osa jauhoista voi olla ohra- tai hiivaleipäjauhoakin.

Blinitaikina tehdään hiivalla käyvään taikinaan eli jo hiivankin takia taikina tulee tehdä ajoissa ja siinä samassa se turpoaa. Parhaita tulee kun taikina kylmäjuuri käy yön yli jääkaapissa.

Kysymys: Heippa! Teen kovasti sokeritonta marjakiisseliä ilman mitään lisämakeuttajaa ja olisin kiinnostunut tietämään, onko perunajauho kuinka terveellistä? Kumpi on terveellisempää: perunajauho vai maissitärkkelys? – Kiisseli

Arja vastaa: Molemmat ovat tärkkelystä, mutta suurusteiden määrät kiisselissä ovat niin pieniä, että ei ole oleellista väliä terveydelle kumpaa käyttää. Oleellisempaa on se, paljonko sokeria laittaa! Kannattaa totutella vähempään sokerin määrään ja makuun. 1O kertaa kun tekee vähäsokerisempaa, niin makuaisti alkaa tottua.

Kysymys: Hei, kertoisitko miksi joskus sämpylät laskevat, kun voitelen ne juuri ennen uuniin laittoa? Sitä ennen olen nostattanut taikinan sekä sämpylät ja ne näyttävät todella pulleilta. Uunissakaan ne eivät sitten enää nouse, vaan pysyvät littanina. – Päivi

Arja vastaa: Jos sämpylät ovat todella kuohkeita, ne voivat olla herkkiä voitelulle – varsinkin, jos suti on kankea. Silikoniset sudit ovat ehkä pehmeimpiä. Voitelua ei saa olla myöskään liikaa. Paras tapa välttää kohotettujen sämpylöiden laskeminen on laittaa sämpylät uuniin ilman voitelua ja paista lähes kypsiksi. Voitele ja jatka paistamista, että sämpylät saavat kauniin värin.

Kysymys: Olen tehnyt täytekakkupohjia, ja olen katsonut, että vuoan voi voidella spraylla. Laitetaanko leivinpaperi ensin pohjalle ja sitten vain suihkutetaan? Minä olen aina voilla voidellut ja korppujauholla jauhottanut. Irtoaako kakku hyvin, jos vuoan vain voitelee spraylla? – Tuuli48

Arja vastaa: Kakku tulee kumota muutaman minuutin kuluessa uunista ottamisen jälkeen, eli kuumana, jotta irtoaa! Jäähtyessään voitelurasva jämähtää kiinni vuokaan.

Lisää aiheesta:

Salainen ainesosa täydellisiin korvapuusteihin – kondiittori Markus Hurskaisen kikka: "Mieletöntä makua pulliin"Yksi leipä on nyt ylitse muiden Suomessakin: Rapea kuori, pehmeä sisus ja voittamaton maku – ja näin sen leipominen onnistuu sinultakin Missä vaiheessa suola pitää lisätä pullataikinaan? Tässä asiassa moni mokaa korvapuusteja leipoessaanTäydellisen pullataikinan salaisuus – näin onnistut varmasti!Pienellä muutoksella uskomaton vaikutus pizzaan: Näin taikina kannattaa ehdottomasti valmistaaPakastetaikinoista syntyvät helpot herkut pikkujouluihin – testaa vinkit
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 13:12
    Seksi ja parisuhde

    Ensitreffit alttarilla Jannella ahaa-elämys riitelystä – "Tunteet osoittavat aina kohti tarvetta"

  • 12:10
    Renkaanvaihto

    Älä jätä väliin renkaidenvaihdossa: Turhaksi koettu toimenpide on ehdottoman tarpeellinen

  • 10:45
    Siivous

    Suihkuseinä puhtaaksi sitruunan avulla – näin helppoa se on

  • 09:42
    Ruoka

    Teemu syö joka päivä täysin ilmaiseksi – löysi kerran lähes 500 euroa käteistä roskiksesta

  • 09:01
    Syöpä

    Uusi hoitomuoto tuhoaa syövän LED-valolla: "Läpimurto"